Výživa

Zatiaľ nehodnotené

 

Sada kryštalických vodorozpustných hnojív, ktoré sa už presadili svojou kvalitou u hobby i profi pestovateľov.
Výživa rastlín spočíva na troch základných látkach - dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Okrem toho sú dôležité i stopové prvky.

Dusík

Je jeden z najdôležitejších prvkov, ktorého obsah v pôde sa v krátkom čase môže veľmi meniť. Dusík, ktorý rastliny neodoberú, zostáva v pôde vo forme nitrátu a dostáva sa pod vplyvom dažďa alebo topiaceho sa snehu do spodnej vody. Preto je treba dávať pozor na to, aby sme dali rastlinám iba toľko dusíka, koľko sú schopné spotrebovať. Dusík podporuje rast a tvorbu listov a dodáva im tmavozelenú farbu. Nedostatok tohto prvku naopak brzdí rast, zosvetľuje farbu listov a kvety a puky sú malé.

Opatrenia: Postriekať prípravkom z vylúhovanej žihľavy alebo vodorozpustnou minerálnou živnou soľou. 

Fosfor

Je dôležitou stavebnou látkou pre jadro bunky, podporuje tvorbu kvetov, plodov alebo semien. Nedostatok zapríčiňuje zakrpatený rast, sfarbenie listov alebo opadávanie listov. Nadbytok vedie k poruchám rastu. Blokuje sa zásobovanie železom a dochádza k ďalšiemu nedostatku živín (mangán, bór, zinok a meď).
Opatrenia:
Obsah zvýšite pridaním kompostu alebo tomasovej múčky. Pri nadbytku by sa malo pridať hnojivo s nízkym obsahom fosforu.

Vápnik

Stará sa o dobrú pôdnu štruktúru a je potrebný pri tvorbe stien buniek. Hodnota draslíka určuje i hodnoty ďalších stopových prvkov. Pri nedostatku odumierajú mladé časti rastliny, puky zaostávajú v raste a korene zostávajú tiež malé a nerozvetvené. Pri vysokej hodnote draslíka nemôžu rastliny prijímať z pôdy fosfor ani ďalšie stopové prvky. Môže zapríčiniť i chlorózu a opadávanie listov.

Opatrenia: Pri nízkych hodnotách sa na jeseň pridáva do pôdy vápno.

Draslík

Posilňuje steny buniek rastlín, reguluje zásobovanie vodou a podporuje odolnosť voči mrazu. Rastliny sú pri jeho nedostatku a správnej zálievke ochabnuté a listy uschýňajú smerom zvnútra von. Nadbytok brzdí rast a môže viesť k odumretiu rastliny, pretože obsah soli v pôde je vysoký.
Opatrenia: Pridajte popol z dreva.

Magnézium

Je najdôležitejší stavebný prvok pre listovú zeleň a tvorbu bielkovín. Pri nedostatku sú listy svetlé medzi žilkami. Plody sú malé.
Opatrenia:
Špeciálne magnéziové preparáty v kombinácii so železitými preparátmi. Do pôdy môžete pridať i kamennú múčku alebo riasy.
Pozor - ak je hodnota pH vyššia ako 7, je príčinou nedostatku magnézia zvýšený obsah dusíka.

16.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 1
chenlina20171117 north face adidas uk he... chenlina (bez overenia) 17.11.2017 03:56

Súvisiace články

10.05.2012 | Pestovanie rastlín

NOVÁ A PRÍRODNÁ CESTA V PESTOVANÍ ZELENINY A OKRASNÝCH RASTLÍNZDRAVÉ A ODOLNEJŠIE RASTLI ...

26.03.2009 | Pestovanie rastlín

26.03.2009 | Pestovanie rastlín

06.05.2011 | Pestovanie rastlín

Čo si vší ...