Záhrada v bielom

Zatiaľ nehodnotené

Záhrada v bielom

Biela záhrada - výsadba trvaliek a drevín s bielymi kvetmi - sa realizovala už v 16. storočí a aj dnes je to lákavé a atraktívne pre realizátorov záhrad.
Vedci hovoria, že biela a čierna nie sú farby. Milovníci kvetov o nej hovoria ako o farbe nevinnosti a pravdy, čistoty a hygieny. Biela symbolizuje svetlo a dobro. Biela je holubica a kto zdvihne bielu zástavu, znamená to, že nemá nič zlého v úmysle. Symbolika tejto farby je jednoznačne pozitívna. Kombinácia bielych kvetov a zelených listov je osviežujúca a čistá a takáto záhrada vyžaruje pokoj a vyzýva na snenie.
Dreviny a trvalky (jar)
Je mnoho drevín a trvaliek, ktoré kvitnú na jar. Na jar je pekná kombinácia snežienok, konvaliniek a bielych šafránov (Crocus). Pridať môžete i biele tulipány a korunkovka (Fritillaria alba). Tieto sa dajú kombinovať s trvalkami, z ktorých niektoré kvitnú až do mája: veternica (Anemone blanda White Splendour"), nevädza (Centaurea montana alba), srdcovka (Dicentra spectabilis „Alba"), čemerica (Helleborus Orientalis-Hybride), flox (Phlox divaricata.


 K hlavnému kvitnutiu ruží v lete (jún/júl) vám navrhujeme kombináciu prevažne kvitnúcich trvaliek:

Palina (Artemisia ludoviciana 'Silver Queen',) Zvonček broskyňolistý (Campanula persicifolia 'Grandiflora Alba'), stračonôžka (Delphinium Belladonna Hybride Casa Blanca') náprstník (Digitalis purpurea 'Snow Thimble'), kotúč (Eryngium planum 'Blaukappe' ), pakost (Geranium clarkei 'Kashmir White'), kocúrnik (Nepeta x faassenii), Šalvia hájna (Salvia nemorosa 'Schneehüge)l'.

Eryngium planum 'Blaukappe'
 
Je to novinka v sortimente rastlín. Nádherná rastlina, ktorá dlho kvitne. Jej strieborný lesk, ktorý sa ešte umocňuje v mesačnom svite, z nej robí nádhernú rastlinu pre slnečné miesta a štrkovité plochy. Už pred kvitnutím sú striebristo-zelené puky veľmi dekoratívne. Vysádza sa do pôdy, ktorá nie je bohatá na živiny. Je vhodná i ako sušená rastlina.


Na konci leta a jeseň

rebríček (Achillea decolorans), veternica (Anemone japonica-Hybride 'Wirbe), astra (Aster ericoides 'Blue Star',) Echinacea purpurea 'Alba', ľalia (Lilium regale,) Ozdobnica čínska  (Miscanthus sinensis 'Kleine Fontäne'), Proso prútnaté (Panicum virgatum „Heavy Metal"), flox (Phlox paniculata White Admiral",
Biela v rôznych tvaroch
Na slnečné miesta a do malej záhrady je vhodná Exochorda „The Bride". Je to asi 1,5 metra vysoký okrasný ker so závojom nepočetných bielych kvetov v mesiaci máj. Aj tavoľník (Spiraea) má druhy, ktoré na jar kvitnú bielymi kvetmi. Nenáročný a bohato kvitnúci je i trojpuk (Deutzia), ktorá kvitne v máji a júni. Jarné odrody majú biele kvety. Sú vhodné i ako živé ploty.
Pre romantickú bielu záhradu
Do romantickej záhrady je vhodná i vistéria (Wisteria sinensis „Alba"). Kvitne v máji a rastie dobre na slnečnom mieste v priepustnej a na živiny bohatej pôde. Ak rastie pri stene, potrebuje podperu. Môže tvoriť na pergole i pekný „baldachín" .


 Do bielej záhrady sú vhodné i kamélie (Camellia). Potrebujú teplo a svetlo v lete, bez priamych slnečných lúčov. Akonáhle sa tvoria od júna do októbra puky, sú dôležité teploty v noci 15°C. V období oddychu potrebujú svetlé a chladné miesto. Tiež biele pivonky (Paeonia) prispejú k romantike bielej záhrady. Kvitnú od mája do júna. Zvlášť krásna odroda s bielymi kvetmi je „Festiva Maxima".

Romantiku do záhrady prinesú i biele odrody kaliny (Viburnum), napríklad Viburnum x carlcephalum. Jej kvety sa podobajú hortenzii (Hydrangea). Romantiku a navyše vôňu prinesie orgován - Syringa vulgaris. Kvety voňajú po mandliach. Biele varianty sú S. „Marie Legrave" a Mme Lemoine". Doplniť výsadbu môžete bielymi margarétkami (Leucanthemum Beethoven". 
 Viburnum Paeonia Leucanthemum
„Gruppenstolz" a bielymi odrodami ibišteka - Hibiscus „Red Heart" a „William R. Smith". Ozdobou bielej záhrady je i tavoľník (Spiraea), iberka (Iberis sempervirens) a Eucharis.

Založte si s nami záhradu

Plán 1
Na nákrese ide o plochu 6x13 metrov. Je orámovaná živým plotom z ligurčeka (Ligustrum) a je symetricky rozdelená. Z terasy vedie vydláždená cestička stredom záhrady až na koniec, kde je lavička. Na jej oboch stranách sú záhony. Vedľa bielych ruží (napríklad odroda „Schneewittchen) sú trvalky - biele zvončekky (Campanula), margarétky (Leucanthemum), šalvia (Salvia). Ohraničené sú striebrolistými rastlinami - palina (Artemisia) a plesnivka (Anaphalis). Kry ako hortenzia (Hydrangea), tavoľník (Spiraea) a pajazmín (Philadelphus) tu tiež našli svoje miesto. Dva oblúky členia cestu - na nich sú popínavé ruže - napríklad odroda „Schneewalzer". V strede je cesta, ktorá vedie k malému miestu, kde je kovový pavilón. Kvitnúcu strechu tvorí ruža - napríklad odroda „Bobbie James" alebo „Kiftsgate". Dodatočná ozdoba záhrady je figúrka pre živým plotom.Plán 2

1 - Záružlie močiarne (Caltha palustris)
2 - Lekno (Nymphaea)
3 - Páperník (Eriophorum)
4 - Potočnica (Nasturtium officinale)
5 - Rezavka aloovitá (Stratiotes aloides)
6 - Šípovka vodná (Sagittaria sagittifolia)
7 - Cesnak medvedí (Allium ursinum)
8 - Rodgerzia (Rodgersia)
9 - Ľaliovka (Hemerocallis)
10 - Udatník dvojdomý (Aruncus dioicus)
11 - Funkia (Hosta)
12 - Magnólia hviezdokvetá (Magnolia stellata)
13 - Bleduľa jarná (Leucojum vernum)
14 - Kosatec (Iris)
15 - Vojnovka (Polemonium)
16 - Rododendrón (Rododendron)
17 - Kalina (Viburnum plicatum "Maressii")

12.05.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

04.11.2013 | Realizácie záhrad

Prečo je dobré, dať si vypracovať návrh okrasnej záhrady ?Záhrada je súčasťou domova. Možno preto sa ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

24.04.2012 | Realizácie záhrad

Prichádza obdobie, kedy na človeka padá chronická únava a zhoršená nálada. Vtedy to ťahá von, na čerstvý vzduch s  ...

28.04.2010 | Realizácie záhrad

07.07.2009 | Realizácie záhrad

Japonská ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

16.03.2009 | Realizácie záhrad

Kamene sú zvláštnym a efektným dekoračným prvkom v interiéri aj exteriéri. V rôznych farbách a tvaroch ich môžete vidieť pri záhonoch, jazierkach, použiť ...

04.05.2010 | Realizácie záhrad

Zima ešte neskončila, ale majitelia záhrad a balkónov už prezerajú katalógy, hľadajú v záhradníckych centrách nové rastliny, kombinujú ...

03.05.2010 | Realizácie záhrad

16.11.2009 | Realizácie záhrad

Stromy s malou korunou Vytvárajú priestor a atmosféru, sú dlhoroční priatelia ľudí a ...