Záhrada v štýle Feng šuej

Zatiaľ nehodnotené

Praveké tajomstvo harmonického stvárnenia záhrady. Vaša záhrada sa stane oázou bohatou na energiu, kde si dokážete doplniť silu a kde sa každý dobre cíti.
Feng Shui má pôvod v Číne a je to veda stará asi 3500 rokov, ktorá sa zaoberá vplyvom prírody a životného prostredia na človeka a jeho správanie. Tieto dve slová znamenajú v preklade vietor a voda. Ide o prírodné živly, v ktorých tkvie veľká symbolická sila. Táto filozofia tvrdí, že všetky veci tohto sveta sú podriadené piatim prvkom - oheň, voda, zem, drevo a kov. Dokážu ho buď pozitívne alebo negatívne naladiť. Táto energia sa nazýva Chi. Každý z prvkov môže niesť niektoré z atribútov Ying alebo Yang. Ide o dva protipóly, medzi ktorými sa odohráva všetko dianie na zemi. Nejde o „buď - alebo", ide o spolupôsobenie oboch protikladov (svetlo a tieň,..).
Záhrada v štýle feng šuej
Záhrada v tomto štýle neznamená, že ide o čínsku záhradu. Ide vlastne o usmernenie energie správnym spôsobom - udržať pozitívnu energiu na správnom mieste. Pri jej zakladaní má veľký význam symbolika nebeských zvierat. Korytnačka sa nachádza na severe a má poskytovať ochranu a bezpečie a chrániť pred nepriateľom. Môže mať podobu múra. Záhradný fénix je na juhu a potrebuje voľný priestor - čiže v tejto časti záhrady by nemal byť žiadny múr ani živý plot. Ak sa postavíte k domu chrbtom, po ľavej ruke sa nachádza dračia strana záhrady. Tu vysaďte vysoko rastúce rastliny alebo vytvorte malú vyvýšeninu. Biely tiger je na západe. Tu by ste mali vysadiť nízky živý plot alebo menšie solitérne kríky.
Pri zakladaní záhrady feng šuej musíte mať na zreteli využitie piatich živlov - zem, kov, voda, drevo a oheň. Postavte sa chrbtom k domu a pozerajte do záhrady. Svetová strana, v smere ktorej sa pozeráte, rozhoduje o pridelení živlu.

Drevo - juhovýchod -farba zelená, bledomodrá, štíhle stromy, drevené veci, podporný živel- voda
Kov - západ - farba strieborná, zlatá, biela, tvar guľa, podporný živel - zem
Voda - sever, severovýchod - farba tmavomodrá, čierna, telesá nepravidelných tvarov, stojaca a tečúca voda, živel - kov
Oheň - juh - farba červená, tvary - ihlan trojuholník, špirála, červené kvety, svietidlá, moderné skulptúry, podporný živel - drevo
Ak máte záhradu orientovanú na juh, prevláda tu oheň (pravdepodobne tu máte terasu). Aby sa zmiernila nadvláda ohňa, zapojte sem vodný živel.
Urobte si schému záhrady (pozri obrázok). Natočte ju tak, aby zóna kariéra ležala na strane hlavného prístupu do záhrady.
Založenie záhrady
Mnoho odborníkov na záhradu feng šuej vychádza z tzv. „Bagua" - je to raster z 9 políčok, , ktoré sa nakreslia na papier. Každé políčko je určitá fáza života, ktorá sa odzrkadľuje v záhrade.
1 - kariéra
2 - partnerstvo
3- rodina/zdravie
4 - bohatstvo
5 - stred
6 - priatelia
7 - deti
8 - vedomosti
9 - sláva
Stred záhrady
Podľa princípu piatich prvkov sú štyri z nich priradené svetovým stranám. Piaty - zem - tvorí stred. V strede sa má zberať energia, preto sa tu necháva dostatok priestoru. Tu môže byť napríklad trávnatá plocha v tvare oválu či kruhu alebo špirála z kamenných dosák. Aby sa zvýraznil stred a pritiahla energia, môžu sa tu vybudovať slnečné hodiny, studňa alebo pekná soška či atraktívny záhon.Tu môžu byť slnečné hodiny z kovu. So slnečnými hodinami začína nový čas. Kov je maximálne zhutnenie energie.

Južná časť záhrady je venovaná kariére, pričom sa v tomto prípade nemyslí iba na povolanie, ale na beh života. Preto by tu mala byť tečúca voda, aby sa účinok tejto úlohy posilnil - fontána v jazierku, dekoratívna studňa, potôčik.
Južný kút záhrady
- vedomosti - kde nejde iba o vedomosti, ale i o vnútorné vedomie. Preto je v tejto časti záhrady naplánovaný pokojný oddych s terasou, kde je možné nerušene študovať, môže tu byť skalka, prípadne kôlňa na náradie. Ako symbol vedomostí tu môže byť socha sovy.Terasa, kde môžete nerušene študovať či oddychovať.


Ak si chcete rozšíriť svoje schopnosti, môžete tu vysadiť i skalku.

Západná časť záhrady - rodina a zdravie - Tu je ideálne miesto na stretnutie - môže tu byť stôl a stoličky- založiť tu môžete i záhon s bylinkami, prípadne vybudovať bazén.
Severná časť
obracia pozornosť na bohatstvo - nie však finančné, ale duchovné. Sem môžete dať všetko, čo považujete za bohatstvo - milovník ruží rozkvitnutý záhon, svetobežník zbierku spomienkových predmetov. Najlepšie by bolo modré ruže tvarované do gule ( modrá znamená bohatstvo). Gurmáni sem môžu vysadiť i zeleninu.Veľmi pekné v tejto oblasti sú rododendrony.  

Hneď vedľa bohatstva je sláva. Obrazne vyjadrená, tak ako sa vidí zvonku. Vždy stáť v pravom svetle, ako hovorí odporúčanie, preto do tejto časti umiestnite lampu, prípadne niečo nápadného, žiarivého, červeného - napríklad gril. Tu by mali byť predmety, ktoré vyhovujú vášmu vkusu, prípadne niečo, čo ste sami vytvorili.

Severovýchodná časť - partnerstvo. Tu ide o medziľudské vzťahy. Tu môžete dať miesto na sedenie s výsadbou napríklad dálií alebo hortenzií v červenej farbe (ako láska). Tu môže byť i súsošie holubov.
Východná časť je venovaná deťom. Je to vhodné miesto pre detské náradie. Táto energia môže byť posilnená tiež nejakým umeleckým predmetom.
Juhovýchodná časť patrí priateľom. Mala by odrážať vzťahy k priateľom .Ak si želáte pomoc od druhých, skúste túto oblasť vysadiť kvitnúcimi rastlinami. Nemali by tu byť žiadne vysoké múry alebo živý plot.
Vchod do domu
Vchod je to prvé, čo uvidí návštevník. Nepekný vchod môže návštevníka ihneď odradiť. Pre túto oblasť nie sú vhodné popínavé rastlina a rastlina s ostňami. Pozitívne pôsobia rastliny v črepníku vpravo a vľavo od vchodu. Preberajú ochrannú funkciu, ktorú v ázijských krajinách symbolizuje drak, ktorý dodáva záhrade jas a čistotu.
Ploty
Ak potrebujete „zacloniť" záhradu, patrí sem buď svetlou farbou natretý plot, alebo živý plot, aby vám nebral výhľad.
Cesty a cestičky
Nemali by byť rovná ako špagát - lepšie sú ťahané do oblúka, môžu byť z kameňov alebo malých svetlých oblých kamienkov. Tak musíte spomaliť krok a pozorovať okolie. Výsadba pri okrajoch cestičky má významný účinok. Ak kvety veľmi prenikavo voňajú, môžu mať odpudzujúci účinok. Kry, ktoré sú veľmi vysoké, bránia výhľadu, ale môžu i zúžiť miesto pre cestičku. Cestičky neveďte stredom záhrady, pretože tam sa sústreďuje všetka energia.

 

Cestičky v záhrade feng šuej by mali byť kľukaté- výsadba by mala byť nižšia.

Na dno dajte asi 25 cm hrubú vrstvu štrku. na ňu dajte asi 3 cm vrstvu piesku a urovnajte. Potom zmiešajte suchý piesok s cementom v pomere 3:1 a zmes rozotrite na podklad (hrúbka 5 - 7,5 cm). Potom položte okruhliaky tak, aby boli medzi nimi čo najmenšie medzery. Okruhliaky môžu mať rôzne farby a veľkosti a môžete vytvoriť i nejaký obraz podľa nákresu. Povrch musí byť rovný - vyrovnajte ho latou.  

Miesto na sedenie
Miesto na sedenie a lavičky budú lákavejšie, ak budú zo zadnej strany chránené múrom alebo hustým živým plotom. Výhľad dopredu zostane voľný. To sprostredkuje pocit diaľky a prehľad.

Stred záhrady
Podľa princípu piatich prvkov sú štyri z nich priradené svetovým stranám. Piaty - zem - tvorí stred. V strede sa má zberať energia, preto sa tu necháva dostatok priestoru. Tu môže byť napríklad trávnatá plocha v tvare oválu či kruhu alebo špirála z kamenných dosák. Aby sa zvýraznil stred, môžu a tu vybudovať slnečné hodiny alebo studňa.
Raster s označením priatelia - každý človek potrebuje priateľov. Tu môžu byť slnečné hodiny z kovu. So slnečnými hodinami začína nový čas. Kov je maximálne zhutnenie energie.
Zdroj energie -voda
Voda symbolizuje blahobyt. Studne, potôčiky alebo malé vodopády zosilňujú Chi. Čím prudšie tečie voda, tým viac energie sa vyrobí. Prudkosť sa nesmie zamieňať s rýchlosťou. Pomalý prúd potôčika je na strane druhej znakom slabosti. Šumiaca studňa je zase príznakom sily. Ak leží záhrada na dvoch rovinách, môže sa vrchná so spodnou spojiť vodopádom. Pritom sa musí dávať pozor na to, aby voda tiekla rovnomerne a pokiaľ možno do šírky. Špicaté kamene spomaľujú tok, preto sa musia odstrániť. Na strane draka je dobré založiť potôčik, ktorý by mal tiecť v štrkovom koryte. Jazierko sa zakladá v zóne bohatstvo. V strede jazierka môžete vytvoriť kamenný ostrovček a vysadiť tu tisovec (Taxodium distichum).

 


Jazierko musí „objímať"dom, ak sa od odmu odvracia, odvádza energiu.
 

Jazero by malo mať buď tvar obličky, rozhodne nie pravidelný geometrický tvar.
 

Potôčik, ktorý je spojený s malým vodopádom- symbol energie.
 

Taxodium distichu

Výber rastlín
V tejto záhrade sa uprednostňujú trvalky, pretože tvoria konštantu záhrady. Pred kúpou sa informujte o raste a možnej výške rastliny. Košaté a rýchlo rastúce exempláre môžu skomplikovať celú výsadbu. U pekných farebných kvetov platí - menej je viac. Jedna lebo dve rastliny upútajú viac pozornosti ako celý ker. Pri plánovaní myslite na to, že všetko má svoj čas a svoje miesto. Aby ste vytvorili rovnováhu, nevysádzajte kvitnúce rastliny vždy v tej istej časti záhrady. Záhony by mali byť oddelené chodníčkami z plochých kameňov. Nádoby s kvetmi predstavujú princíp piatich prvkov feng šuej v malom. Zmes v nich by mala byť vyvážená.

Múry
Prírodný kameň je zvláštny záhradný prvok. Na výber je množstvo materiálov, farieb a tvarov. Sú vhodné nielen na terasy, ale i okolo záhonov, lavičiek, bylinkovej špirály. Oplotenie záhrady má poskytovať ochranu, ale súčasne má byť natoľko otvorené, aby kontakt s okolím zostal zachovaný. Záhradné priestory, ktoré nepotrebujú ochranu pred cudzími pohľadmi, by mali byť asi do výšky pása. Na oplotenie sa použijú také materiály, ktoré sú pre danú olasť typické. Kombinácia kameňa a rastlín podporuje tok energie. Ploty z kovu alebo dreva nesmú mať hroty smerujúce nadol.Živý plot je kombinovaný s nízkym plôtikom z kameňa. Ochrannú funkciu preberajú i rastliny v črepníku.


Kombinácia kameňa a rastlín podporuje tok energie.

Nebeské zvieratá v záhrade
Záhrada v štýle feng šuej využíva symboliku nebeských zvierat .
Korytnačka je symbolom ochrany a bezpečia a zastupuje vodný živel. Túto funkciu môže splniť aj domový múr.
Fénix je symbolom voľnosti, preto by v tomto priestore nemal byť žiaden vysoký plot.
Drak symbolizuje blaho a šťastie. Tu vysaďte vysoko rastúce stromy, alebo tam vytvorte vyvýšeninu.
Tiger symbolizuje nebezpečenstvo. Tu by sa mal nachádzať nízky živý plot alebo malé solitérne kríky.


1 - lúka
2 - bazén
3 - terasa
4 - miesto na sedenie
5 - trvalkový záhon
6 - miesto pre deti
7 - bylinkový záhon alebo úžitková záhrada
V ďalšom čísle navštívime záhradu feng šuej. V praxi môžete vidieť, ako záhrada vyzerá a počuť od majiteľa, ako energia vplýva na majiteľa záhrady a jej návštevníkov.

08.07.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

04.11.2013 | Realizácie záhrad

Prečo je dobré, dať si vypracovať návrh okrasnej záhrady ?Záhrada je súčasťou domova. Možno preto sa ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

24.04.2012 | Realizácie záhrad

Prichádza obdobie, kedy na človeka padá chronická únava a zhoršená nálada. Vtedy to ťahá von, na čerstvý vzduch s  ...

28.04.2010 | Realizácie záhrad

07.07.2009 | Realizácie záhrad

Japonská ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

16.03.2009 | Realizácie záhrad

Kamene sú zvláštnym a efektným dekoračným prvkom v interiéri aj exteriéri. V rôznych farbách a tvaroch ich môžete vidieť pri záhonoch, jazierkach, použiť ...

04.05.2010 | Realizácie záhrad

Zima ešte neskončila, ale majitelia záhrad a balkónov už prezerajú katalógy, hľadajú v záhradníckych centrách nové rastliny, kombinujú ...

03.05.2010 | Realizácie záhrad

16.11.2009 | Realizácie záhrad

Stromy s malou korunou Vytvárajú priestor a atmosféru, sú dlhoroční priatelia ľudí a ...