Záhrada v tieni

Zatiaľ nehodnotené

Kam nechodí slnko....

.....tam tiež môže vyrásť pekný záhon. Každá záhrada má kútik, ktorý nenavštevuje slniečko. Čo tam vysadiť, aby aj tieto oblasti boli ozdobou záhrady, to je to, čo vás najviac zaujímalo v tomto mesiaci.
Tieň a tieň nie je vždy to isté. Mierny tieň nie je tak zlý ako „hlboký", napríklad priamo pod stenou domu. Oblasti, ktoré sú tienisté a dodatočne suché, sú problematickou zónou záhrady. Aj tieto časti sa však môžu vysadiť pekne, ak vyberiete vhodné rastliny. Tieň má aj svoje výhody. Každý pestovateľ väčšinou vie, že rastliny vhodné do tieňa sú nenáročnejšie na pestovanie ako ich slneční príbuzní. A ruku na srdce - ak máte veľkú záhradu, je to argument, ktorý zvyčajne presvedčí. Prečo sú nenáročnejšie? Dôvodov je viac - výkyvy počasia tam tak necítite, pôda nevysychá tak rýchlo a strecha z lístia nad rastlinami sa postará o zvýšenie vlhkosti vzduchu, čo vytvára optimálne podmienky pre rast. A nielen pre rastliny, ale i pre človeka je tieň, hlavne v horúcom lete, vyhľadávaným miestom. Vytvárate si miesta na sedenie v tieni, niečo, o čom vlastníci slnečných záhrad môžu iba snívať.
Výber rastlín
Najdôležitejším predpokladom pre peknú výsadbu je príprava pôdy. Zapracovať sa musí substrát, kompost, aby ste dosiahli dlhodobý účinok. Známe rastliny do tieňa sú napríklad rododendrony, azalky, kalmia, vresy a vresovce, gaultéria (Gaultheria). Pri zakladaní takéhoto záhona musíte mať na zreteli, že hĺbka by mala byť 40 - 60 cm a pH by malo byť medzi 4,5 - 5,5. každoročne sa pridáva rašelina, aby udržala hodnota pH nižšie.
Ako na to?
Krok1
Vykopte základ podľa skice. Vykopte jamu do hĺbky 40 - 60 cm. Ak používate ako zásobáreň vody veľké nádoby (napríklad vedro), mala by byť jama hlbšia, aby mala rašelinová vrstva hrúbku asi 25 cm (obr.1).
Krok2
Ak je jama hotová, preverte, či na dne nie sú ostré kamene, ktoré by mohli poškodiť fóliu. Odstrihnite fóliu a dbajte na to, aby bola na každej strane o 20 cm väčšia, pretože ak dáte rašelinu, klesne. Vložte fóliu do jamy.

 Krok 3
Vezmite nádoby, ktoré slúžia ako rezervoár vody a dno vyvŕtajte otvory s priemerom 5 mm. Otvory slúžia na to, aby cez ne unikal vzduch a nádoba sa naplnila vodou. Postavte nádoby na dno otvormi nahor. Pomocou trubky môžete zistiť, či sú nádoby hlavne počas letných mesiacov dostatočne zásobené vodou. Trubka môže byť z plastu, dlhá asi 45 cm a mala by vyčnievať 5 cm z rašeliny. Vložte ju do jednej nádoby.

 Krok 4
Naplňte jamu do 2/3 rašelinou, pritom nesmiete posunúť nádoby. Polejte rašelinu tak, aby bola dôkladne vlhká. Poliať ju môžete aj deň predtým, ako ju vložíte do jamy. Nalejte jednoducho na vrece s rašelinou 4 - 5 litrov vody.

 


Krok 5
Poslednú vrstvu rašeliny zmiešajte s pieskom. Naplňte jamu až po okraj. Nádoby by mali byť do tretiny naplnené vodou. Záhon potrebuje aspoň jeden deň, aby „sadol".

 


 Krok 6
Potom upevnite okraj. Dajte pod fóliu trošku piesku alebo štrku. Vyložte okraj okolo kameňmi. Až teraz môžete začať s vysádzaním.

 Ktoré rastliny?
Kvitnúce
: zvonček (Campanula latifolia), konvalinka (Convallaria), ľalia (Lilium margaton), Colchicum speciosum.
Voňavé rastliny
: prvosienka (Primula), fialky (Viola), okrasný tabak (Nicotiana).
Presvetlenie tieňa: Lamium maculatum, Polygonatum falcatum.
Majú rady tieň: pľúcnik (Pulmonaria), Smilacina racemosa, čemerica (Helleborus), hviezdnatec (Hacquetia), vrbica (Lythrum), jarmanka (Astrantia) a pivonky.

Poliehavé: Alchemilka (Alchemilla mollis), zimozeleň menšia (Vinca minor), brunera (Brunnera macrophylla).
Tieň pod stromami: jen to náročné miesto, pretože pod veľkými stromami a krami je pôda prerastená koreňmi a rastliny a dreviny bojujú navzájom o živiny a vlhkosť pôdy. Tu sa darí cyklámenu (Cyclamn hederifolium), kosatcu (Iris foetidissima) a mliečniku (Euphorbia robbiae).
Stále zelené kry: Aukuba japonská (Aucuba japonica), bršlen (Buxus sempervirens „Marginata"), zemolez lesklý (Lonicera nitida), Ľubovník kalíškatý (Hypericum calycinum), Skímia japonská (Skimmia japonica).
Jednoročné rastliny do polotieňa: netýkavka (Impatiens walleriana).


Kopytník (Asarum )
So svojimi jednoročnými lesklými listami je vhodná ako poliehavá rastlina v humóznej pôde pod drevinami a v tieňoch, dobre rastie i na slnečnom mieste. Kvitne od marca do apríla a dorastá do výšky 10 cm.
Uvulária (Uvularia grandiflora)
Vysádza sa do polotieňa až tieňa do humóznej, priepustnej Relatívne rýchlo sa vytiahne. Jej rizómy vytvoria neskôr pevný koreň. Rastliny dorastajú do výšky medzi 30 - 50 cm. Vysádza sa do humóznej, priepustnej pôdy. Dobrými susedmi sú Polygonatum, Smilacina, Aguilegia, Tiarella a mnohé paprade. Zriedkavejšie sa nájdu odrody U. caroliniana, U. perfoliata aU. sessiliflor.Plán
A - Zbehovec plazivý - Ajuga reptans (alternatíva - pľúcnik - Pulmonaria)
B - Bergénia srdcovitolistá - Bergenia cordifolia (alternatíva - brunera - Brunnera macrophylla)
C - Srdcovka nádherná - Dicentra spectabilis (alternatíva - jasenec biely - Dictamnus albus)
D - Kamzičník - Doronicum pardolianetes (alternatíva - Euphorbia polychroma)
E - Heuchera sanguinea (alternatíva - tiarela - Tiarella „Spring"
F - Funkia - Hosta (čemerica východná - Helleborus orientalis)

Ak chcete rýchlo vytvoriť tieň, vhodný je vavrínovec (Prunus laurocerasus,) ktorý rýchlo rastie. Je v zime zelený a kvitne na jar bielymi kvetmi. Jeho vetvičky sú vhodnou dekoráciou do kytíc. U nás rastie tento strom v permanentnom tieni steny domu. Dobre znáša vápenatú pôdu. Rýchlo rastie aj bambus. Potrebuje však presvetlený tieň. Nevýhodou je, že vytvára odnože a rýchlo sa rozrastie po záhrade. Preto je lepšie pestovať ho v črepníku. Krušpán (Buxus) a dráč (Berberis) rastú dobre v tieni, nie však tak rýchlo. Bohato kvitnúce aj v tieni sú rododendrony a azalky. Tie však, bohužiaľ, neznášajú vápenatú pôdu. Pre romantickú tienistú záhradu vyberte pôdopokryvné rastliny. Vhodný je mach a sedmokráska (Bellis perennis). Zbehovec plazivý (Ajuga reptans) tiež pokryje rýchlo plochu, kvitne na jar modrými kvetmi a dobre znáša miesto od slnka až po tieň.Neškodí jej ani sucho.

18.05.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

04.11.2013 | Realizácie záhrad

Prečo je dobré, dať si vypracovať návrh okrasnej záhrady ?Záhrada je súčasťou domova. Možno preto sa ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

24.04.2012 | Realizácie záhrad

Prichádza obdobie, kedy na človeka padá chronická únava a zhoršená nálada. Vtedy to ťahá von, na čerstvý vzduch s  ...

28.04.2010 | Realizácie záhrad

07.07.2009 | Realizácie záhrad

Japonská ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

16.03.2009 | Realizácie záhrad

Kamene sú zvláštnym a efektným dekoračným prvkom v interiéri aj exteriéri. V rôznych farbách a tvaroch ich môžete vidieť pri záhonoch, jazierkach, použiť ...

04.05.2010 | Realizácie záhrad

Zima ešte neskončila, ale majitelia záhrad a balkónov už prezerajú katalógy, hľadajú v záhradníckych centrách nové rastliny, kombinujú ...

03.05.2010 | Realizácie záhrad

16.11.2009 | Realizácie záhrad

Stromy s malou korunou Vytvárajú priestor a atmosféru, sú dlhoroční priatelia ľudí a ...