Zálievka

Zatiaľ nehodnotené

Všeobecné informácie

Voda je popri svetle jedným z najdôležitejších rastových činiteľov. Rastlina nie je schopná bez vody prijímať živiny. Nedostatočné vyparovanie môže spôsobiť prehriatie a následné odumretie rastliny. Rovnaký účinok môže mať i nadbytok vody. Ak má rastlina nedostatok svetla a tepla, spomalí sa rast níži sa spotreba vody. Ak ju však ďalej polievate, substrát sa prevlhčí, korene trpia nedostatkom kyslíka a hnijú.

Kvalita vody

Kvalitu vody určuje obsah vápnika. Ak chcete zistiť, či je vaša voda tvrdá, pozrite sa na svoje rastliny. Ak máte na listoch biely povlak, má voda vysoký obsah vápnika. Sú rastliny, ktoré si vyžadujú vápnik, iné naň reagujú citlivo. Príliš vysoký obsah vápnika viaže množstvo živín, ktoré nie sú pre rastlinu dostupné (najčastejšie ide o železo). Ako teda zmäkčiť vodu?

   1. Osvedčeným prostriedkom u pestovateľov je hnojivo na zmäkčenie vody, ktoré je vhodné pre kvitnúce i zelené rastliny.
   2. Prevarenie vody
   3. Dažďová voda
   4. Odstátie vody počas noci

Voda na zálievku by mala byť vlažná - to je zvlášť dôležité u teplomilných rastlín. Substrát sa rýchlejšie prevlhčí, ak rastlinu polievate zhora a takto sa i lepšie rozdeľujú živiny v koreňovom bale. Pri zalievaní do misky sa tu nachádzajú i soli, ktoré sa usádzajú na povrchu substrátu. V tomto prípade odstráňte vrchnú vrstvu a niekedy polejte rastlinu zhora, aby sa premyl koreňový bal. Voda však v žiadnom prípade nesmie zostať v miske pod črepníkom. Ak rastliny nadmerne vyschnú, osvedčenou metódou je vaňový kúpeľ - ponorenie rastliny do vedra s vodou. Treba počkať, kým prestanú na povrch vystupovať vzduchové bubliny (napr. u azaliek). Najvhodnejší čas na zálievku je dopoludnie. Ak musíte polievať večer, polievajte do misky.
Hnojivo na zmäkčenie vody - má všetky potrebné živiny a stopové prvky 

Množstvo vody

Je lepšie raz dôkladne poliať, ako každý deň postrekovať. V záhrade platí to isté - lepšie je jedenkrát týždenne výdatnejšie poliať, pretože denné kropenie zvlhčí vrchnú vrstvu zeminy a korene sa ťahajú bližšie k povrchu. Ak voda z misky ihneď vytečie, znamená to, že koreňový bal bol suchý Ak je črepník ľahký, ponorte ho do vody. Čím stojí rastlina na chladnejšom a tmavšom mieste, tým viac ju treba polievať. Nadmerné množstvo vody škodí oveľa viac ako nedostatok.

Ak sa chcete vyhnúť prepolievaniu rastliny, zabezpečte si nádoby GRUNT, ktoré zásobujú vaše rastliny iba takým množstvom, aké rastlina potrebuje (na obrázku).Firma Pöppelmann z Nemecka, ktorá má bohaté skúsenosti s pestovaním rastlín, zhotovila samozavlažovací hrantík, ktorý má zabudovaný zásobník vody. Má rozmery 60x20 cm, zásobu vody 3,5 litra, pekný dizajn a je vo viacerých farebných variantoch - hnedá, modrá, terracota a biela.

Oproti ostatným nádobám je stabilnejší. Má nalievací otvor a 4 duté kužely, cez ktoré saje vodu. Po testovaní sme zistili, že substrát je skutočne dlhšiu dobu primerane vlhký a môžete si kontrolovať stav vody cez nalievací otvor. Čo je však podstatné - vyššia kvalita za nižšiu cenu.
Hrantík je i v ponuke zásielkového obchodu v časopise Kvety a záhrada č. 3 (v predaji od 7. júna 2004) a na našich stránkach v sekcii Obchod.   

Rekcia našej čitateľky, kt
orá si kúpila hrantík v zásielkovom obchode:  

Chci se podělit s ostatními čtenáři o moje zkušenosti. Koupila jsem si prostřednictvím zásilkového obchodu nový samozavlažovací truhlík. Původně jsem chtěla osvědčený, ale potom jsem si řekla, že tento vypadá lépe a ještě ušetřím. Dlouho jsem přemýšlela nad tím, zda jsem udělala dobře, vždyť někdy se nevyplatí šetřit. Ale musím říct, že to, co jsem si vyzkoušela, skutečně stálo za to.
Zasadila jsem do něj muškát zonale. Do zásobníku jsem nalila vodu a čekala jsem, kdy bude substrát suchý. Kdyby mi to někdo říkal, nevěřila bych - přesně tak, jako možná nyní vy. Uběhl týden a já jsem nemusela přidávat vodu. Substrát byl správně vlhký a muškát rostl jako z vody. Když ani druhý týden nebylo třeba zalévat, už jsem byla nervózní a neustále jsem kontrolovala, jestli je všechno v pořádku. Bylo. Truhlík je efektní, zásobník je skrytý a nezhoršuje vzhled a stav vody můžete kontrolovat přez nalévací otvor. Je z pevného materiálu a v sytých barvách. Hned jsem doporučila všem přítelkyním, aby si ho zakoupily. Vždyť koupit kvalitní a pěknou věc, která vám ušetří nejen čas, ale i peníze, to se nestává každý den. Klidně můžete odjet na dovolenou na delší dobu a vaše květiny neutrpí. Myslím, že se vám za tento výrobek  patří dík nejen můj, ale i mých přítelkyň. Přeji mnoho úspěchů.

                                                                                                   Marie Černá, Olomouc

Polievanie semenáčikov

Semenáčiky potrebujú dostatok vody hlavne vtedy, keď odchádzate na dlhší čas. Na odkvapkávaciu dosku položte tkaninu a asi 40 cm nechajte prečnievať do drezu, kam napustíte vodu. Do nej ponoríte prečnievajúci kus tkaniny. Rastliny si cez otvory v črepníku potiahnu potrebné množstvo vody.Nádoby so zásobníkom vody

Ak chcete zamedziť riziku hniloby koreňov z dôvodu prepolievania, zabezpečte si nádoby so zásobníkom vody. V nich je substrát od zásobníka vody oddelený medzidnom. V zásobníku vody sa nachádzajú knôty, ktoré privádzajú vodu do substrátu. Voda sa do zásobníka dopĺňa pomocou plaváka. Nádoba musí mať zabezpečený odtok.


Zavlažovací systém

Tento systém má nad dnom uloženú perforovanú plastovú rúrku, v ktorej je filtračná páska. Voda sa do debničky dostáva zo zásobníka mimo nádoby a udržiava rovnomernú vlhkosť substrátu.


Automatické zavlažovanie

Voda sa do nádob dopĺňa po kvapkách akonáhle "sa zaregistruje" znížená vlhkosť substrátu. Vlhkostné snímače sú zastoknuté do substrátu a otvoria prítok vody vtedy, keď vlhkosť klesne na určitý stupeň. Hlavnú hadicu môžete pripojiť na vodovodný kohútik alebo ponoriť do nádoby s vodou, ktorá je vyššie položená. Takto môžete napojiť na systém všetky balkónové nádoby a spokojne odísť na dovolenku.


Ďalšie tipy na dovolenkové obdobie

Hlinená kužeľová sústava : Pozostáva zo vzduchotesného, uzavierateľného a vodou naplneného kužeľa, ktorého koniec vedie do misky s vodou. Kužeľ sa jednoducho zapichne do substrátu a odvádza doň priebežne vlhkosť. V kuželi vzniká po čase vákuum, prostredníctvom ktorého sa voda neustále odsáva.

Pani Helena z Banskej Bystrice nás požiadala o niekoľko tipov na zavlažovanie rastlín počas dovolenky. Nechce zaťažovať susedov a pritom sa o kvietky, ktorých má mnoho, musí nejako postarať.

Tip1
V záhradníctve si môžete kúpiť zavlažovaciu šnúru. Naplníte veľkú nádobu vodou a do nej vložíte šnúru, ktorá by mala byť čo najnižšie, no nemala by sa dotýkať dna. Jej druhý koniec zatlačíte do substrátu. Vrch nádoby zakryte knihou, aby sa voda neodparovala, no šnúru nepritláčajte. Voda sa nasáva z nádoby do črepníka. Vyskúšajte ešte pred odchodom z domu tento trik, aby ste zistili, ako dlho voda stačí pre rastlinu.
Tip 2
Obstarajte si kúsok látky, ktorú vložíte do spodného otvoru v črepníku. Do nádoby nalejte vodu a črepník postavte na ňu.


Tip 3
Postavte rastliny do vane, ktorú vyložíte novinovým papierom. Možno je to neuveriteľné, ale takto vydržia rastliny aj týždeň bez zálievky. Ak odchádzate na dlhšie, musí mať kúpeľňa okno, inak rastliny nebudú mať dostatok svetla.
Želáme pani Helenke peknú dovolenku.

 


 
"Fľaškové" zavlažovanie : Do kovového krytu na fľaši, ktorá je naplnená vodou, vyvŕtajte malé otvory. Otočte ju dnom nahor a vsuňte do substrátu. Voda z fľaše pomaly kvapká a dodáva potrebné (najnutnejšie) množstvo vody vašim rastlinám.

Granulát : Rastliny vložte do črepníka so zvlhčovacími kamienkami, ktoré zadržiavajú vodu. Je to metóda, ktorú môžete použiť po celý rok, nielen v období dovolenky. 

Zálievka vo vlastnej réžii

Zálievka je jeden z najdôležitejších pestovateľských prostriedkov. Ak je nadmerná či nedostatočná, rastlina začína vädnúť. Aj sami si môžete pripraviť systém na zavlažovanie - hlavne semenáčikov a mladých rastlín.
Plastová fľaša
Plastovú fľašu prerežete na polovicu. Vrchnú časť vložíte uzáverom nadol do spodnej. Spodná časť sa naplní asi do tretiny vodou. Do uzáveru sa urobí otvor a vloží sa knôt, cez ktorý sa nasáva voda. Do vrchnej časti fľaše sa naplní substrát.

 

Nová metóda závlahy

Rastlina je v hlinenom črepníku vo vhodnom substráte. Ešte pred sadením je dôležité vložiť rašelinníkový knôt do otvoru na odvod vody a dolu sa rozloží na substráte. Do väčšieho črepníka sa na dno dajú črepiny a vrstva rašelinníka. Na to sa uloží vrstva substrátu a mierne sa utlačí. Menší črepník vykúka z väčšieho asi dva centimetre. Priestor medzi malým a veľkým črepníkom sa vyplní rašelinníkom, pričom táto vrstva končí asi jeden centimeter pod malým črepníkom. Ak sa rašelinník vo veľkom črepníku polieva, tvorí sa rezervoár vody, ktorý cez steny malého črepníka dostatočne zavlažuje substrát. Najvrchnejšia vrstva substrátu v malom črepníku zostáva relatívne suchá. Ďalej sa polieva rašelinník vo veľkom črepníku. Ak je suchší, poleje sa znovu. Tak sa zabráni tomu, aby bola rastlina vo vlhkom prostredí, čo by mohlo zničiť jej korene.

Dva črepníky

Metóda je podobne ako predchádzajúca - menší črepník sa vloží do väčšieho. Na malom črepníku sa urobia na bokoch otvory pre vzduch. Na spodnej časti veľkého črepníka sa urobia jeden alebo dva otvory na hadičky. Tie sa vložia do otvorov a utesnia. Ak sa rastlina zasadí do malého črepníka a črepník sa vyplní keramzitom, ktorý dobre vedie vlhkosť. Umožňuje tým znížiť hladinu vody, čím obmedzuje zahynutie koreňov, zvýši sa prívod kyslíka ku koreňom.
Keramické kužele
Ak sa chystáte na dlhší čas na dovolenku, zabezpečte kvetom dostatok zálievky. Na to potrebujete plastovú fľašu od minerálky, na ktorej dáte dolu vrchnák a keramický kužeľ, ktorý dostanete kúpiť v predajniach s kvetmi. Fľašu naplníte vodou a nasuniete kužeľ. Fľašu obrátite a vložíte ju do črepníka so substrátom. Potom do dna urobíte ostrým predmetom otvor. Niektoré rastliny majú nižšie, iné vyššie nároky na zálievku. V závislosti od nárokov na zálievku a dĺžky pobytu môžete zvoliť menšiu či väčšiu fľašu.
16.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

16.03.2009 | Pestovanie rastlín

Pre dobré výsledky pri pestovaní rastlín odporúčame používanie kvalitných substrátov. Je to položka, na ktorej sa neoplatí šetriť. Vyhý ...

16.03.2009 | Pestovanie rastlín

16.03.2009 | Pestovanie rastlín

16.03.2009 | Pestovanie rastlín

Rastliny sa rozmnožujú zvyčajne na jar, niektoré z nich je možn ...

16.03.2009 | Pestovanie rastlín

Pestovanie rastlín na kmieniku ...

16.03.2009 | Pestovanie rastlín
16.03.2009 | Pestovanie rastlín
16.03.2009 | Pestovanie rastlín