Založenie skalky

Zatiaľ nehodnotené

Založenie skalky

Ak chcete mať peknú skalku, musíte vedieť základné informácie dôležité pri jej zakladaní.
Miesto
Väčšina skalničiek má nízky a rovnomerný rast. Skalku si založte na slnečnom mieste, kde je však i zatienená časť, aby ste mohli pestovať rastliny s rôznymi nárokmi. Nikdy ju nezakladajte pod stromami. Ich korene môžu zdvihnúť kamene a rastliny môžu pod vlhkou vrstvou listov uhynúť. Najvhodnejšia je južná strana, pretože skalničky majú rady i priame slnko. Pri zakladaní skalky využite akýkoľvek svah vo vašej záhrade. Založiť ju môžete i v trávniku.

Pôda
Sadiť by sa mali do zmesi mačiny, piesku a kameňov. Pre tie druhy, ktoré vyžadujú zásaditú pôdu, primiešajte vápenec. Ku každej rastline môžete pridať malé množstvo pôdy - podľa individuálnych požiadaviek. Mala by byť s nízkym obsahom živín. Ak je bohatá na živiny, pridajte piesok. Skalničkám sa darí v kyprej, nehnojenej pôde s neutrálnym pH (7). Príliš piesčitá pôda sa zlepší pridaním ílu. Pôdu pod vankúškovitými skalničkami pokryte vrstvou štrku, aby sa chránili listy pred stykom s mokrou pôdou a zabránil sa prístup slimákovVložte ich do zeme tak, aby 1/2 z nich trčala.
Ako si založiť skalku?
Najskôr si pripravte skicu budúcej skalky, kde si zakreslíte miesta, kde budú kamene a rastliny

1. Vykopete asi 40 cm vrstvu zeminy
2. Nanesiete si 20 cm vrstvu štrku ako drenážnu vrstvu, aby odtekala voda, lebo skalničky majú rady sucho.
3. Zvyšnú časť vyplňte zmesou zeminy, listovky a hrubého piesku.
4. Odstráňte z vykopanej pôdy burinu a vráťte ju päť.
5. Vymodelujte plochu tak, aby tam boli roviny v rôznej výške.
6. Rozdeľte na plochu kamene a štrk a zasaďte rastliny podľa plániku.

Aké kamene vybrať?
Rozhodne nie okrúhle alebo dokonca brúsené. Na plochu 2 - 3 m2 je treba:
• 4 - 5 väčších kameňov - od veľkosti škatule na topánky až po veľkosť päste,
• 1 - 2 vedrá menších.
Predtým, než začnete ukladať kamene, rozvrhnite ich tak, aby nestáli v rade, aby ich rozloženie pôsobilo prirodzene. Začnite zdola, ploché kamene nakláňajte smerom k svahu. Tri usadzovaní ich poriadne pritlačte, aby sa vo vzduchových bublinách neusadili škodcovia. Vrstvy medzi rastlinami vyplňte štrkom, čo vylepší vzhľad skalky. Zároveň to potláča rast buriny a rastliny sú zdravšie. Kamene si môžete vyrobiť i sami. Zmiešajte dva diely hrubého piesku, dva diely preosiatej rašeliny a jeden diel cementu. Pridajte vodu, kým zmes nezhustne. V záhrade vykopte nepravidelné jamy, do ktorých nalejete zmes. Niekoľko dní ju nechajte schnúť, potom ich vyberte, vyčistite a osaďte do skalky.
Pred výsadbou
Po založení skalky počkajte s výsadbou asi dva týždne, aby sa pôda usadila. Sadiť sa môžu iba tie rastliny, ktoré vkladáte do medzier. Aby ste umocnili estetický dojem, môžete pred skalku vysadiť ihličnan. Vankúškovité rastliny saďte pri hornej hrane kameňov.

Ktoré rastliny sú vhodné na skalku?
1. Vankúškovité
2. Tučnolisté
3. Solitéry
4. S trpasličím rastom
5. Sukulenty
6. Cibuľoviny
Starostlivosť
Skalka nevyžaduje veľa starostlivosti, ak si dáte záležať na odstraňovaní buriny pred vysemenením. Stačí ich polievať iba v období sucha alebo pri sadení nových rastlín. Polievať musíte opatrne, aby ste rastliny nevyplavili. Ako zálievka postačí často dážď. Ak si nechcete ponechať semienka na výsev, odstrihnite kvety po odkvitnutí. Niektoré z nich začnú po čase kvitnúť znovu a rastlina bude mať kompaktnejší habitus. Ak má zemina správne zloženie, nie je potrebné viac rokov hnojiť. Prospeje im, ak pridáte 1 do roka viaczložkové hnojivo. Neskôr sa do pôdy zapracuje zásobné hnojivo a môžete naniesť novú vrstvu zeminy. Pravidelne odstraňujte burinu.
Ochrana v zime
Vankúškovité skalničky, alebo tie, ktoré majú strieborné listy, môžu byť v zime poškodené mrazom. Umiestnite po stranách rastliny tehly alebo drevo, na ktoré položíte sklenú platňu, ktorú zaťažíte alebo priviažete. Rastlinu uchránite pred dažďom a má k nej prístup svetlo a vzduch.
Na konci zimy nasypte okolo rastlín zmes listovky, piesku a zásobného hnojiva aby ste ochránili korene, ktoré boli odkryté mrazom.ks Aster alpinus

 Návrh na výsadbu3 ks Aster alpinus

10 ks Convallaria majalis.
3 ks Geranium pratense
6 ks Dianthus plumarius
3 ks Saponaria ocymoides -
3 ks Geranium versicolor
3 ks Hepatica transsylvatica

27.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 5
prečoo! Jozef tkác (bez overenia) 10.01.2014 11:22
Aky je nazov rastlinky z 1. obrazku, kto... Katarina Staronova (bez overenia) 26.02.2012 01:38
Aky je nazov rastlinky z 1. obrazku, kto... Katarina Staronova (bez overenia) 26.02.2012 01:38
Aky je nazov rastlinky z 1. obrazku, kto... Katarina Staronova (bez overenia) 26.02.2012 01:37
dakujem, velmi mi to pomohlo pri vypraco... milan (bez overenia) 08.05.2010 15:17

Súvisiace články

09.05.2012 | Rastliny

Pri potulkách po horách narazíte na jar  a v lete na krásne scenérie z kameňov a malých pôvabných v ...

27.03.2009 | Rastliny

Kedy vysievať? Najvhodnejšie obdobie je január až február, Physoplexis zase v novembri až decembri. Potrebuje obdobie zamŕzania a ...

30.03.2009 | Rastliny

30.03.2009 | Rastliny

31.03.2009 | Rastliny

Ak vyberiete sukulentom svetlé miesto, darí sa im výborne. Môžu stáť od apríla do septembra vonku, ak nehrozia mrazy. V izbe sa cítia d ...

24.04.2009 | Rastliny

18.05.2010 | Rastliny

Peperómi ...

27.03.2009 | Rastliny