Dreviny v záhradnom dizajne

Ihličnaté aj listnaté dreviny sú moderným doplnkom záhradnej výsadby a vytláčajú čoraz viac letničky aj trvalky. Vytvárajú dokonalú harmóniu so všetkými architektonickými štruktúrami.
Ihličnany
Výhodou ihličnanov je, že sú dekoratívne po celý rok. Okrem toho, sú cenným prínosom pre vaše pľúca, hlavne borovica. Vytvárajú mikroklímu obmedzujú silu vetra, hluk a prašnosť prostredia.  Sú odolné voči suchu a aklimatizujú sa takmer v každom prostredí. Jediné, na čo si pri vysádzaní musíte dávať pozor, je dostatok svetla pre rastliny. Pri oknách je lepšie vysádzať nižšie rastúce druhy. Je dôležité poznať konečnú šírku a výšku dreviny, aby jeden druh neprerastal druhý. Optimálna vzdialenosť pri sadení ihličnanov je 1,5 metra.
Ako kombinovať tvary a farby
Pri vysádzanú môžete voliť pravidelné i nepravidelné tvary – záleží od vkusu majiteľa. Ihličnany majú rôznu farbu ihličia – od žltej, zelenej aj po modrú a striebornú, takže plne nahradia letničky či trvalky.

1. Dreviny vysadené do pravidelného poloblúka
2. V tomto prípade je poloblúk úplný iba z jednej strany

3. Rastliny sú vysadené v dvoch rovnobežných radoch
4. Opačný poloblúk , neúplný z pravej strany, dreviny sú vysadené podľa veľkosti

Sadenie
P
ri kúpe rastlín si všimnite, či sú korene pevné a prevlhčené a mali by sa udržiavať vlhké až dovtedy, kým sa nevysadia a pred sadením sa  ponoria do vedra s vodou. Jama musí byť dvakrát tak široká a hlboká ako koreňové baly. Do vykopanej zeminy sa primieša kompost, vloží sa rastlina, doplní sa zemina s kompostom a okolo sa urobí val na zálievku. Rastlina sa výdatne poleje.

 Čo vysadiť
Cypruštek Lawsonov
(Chamaecyparis lawsoniana)
Je to ihličnan odolný voči mrazu. Darí sa mu na slnečnom až polotienistom mieste v ľahkej, humóznej mierne kyslej pôde (pH 5 – 6). má vyššie nároky na zálievku – pôda by rozhodne nemala úplne preschnúť, pretože začne opadávať ihličie. Pri výsadbe sa zapracuje na dno drenážna vrstva. Pretože rastlina pomerne rýchlo rastie, potrebuje aj prísun živín. Z toho istého dôvodu sa aj na jar alebo na jeseň strihá – najlepšie elektrickými nožnicami zhora nadol, aby sa  mäkké vetvičky od nožníc neohli smerom von.

Tuja(Thuja)
Nízke odrody tuje vytvoria pekný záhon. Skombinovať je možné T. occidentalis „Golden Tuffet“ a Thuja koraiensis 'Glauca Prostrata'. Tuja Golden Tuffet je v každom ročnom období iná – začína zelenou farbou, neskôr je pestrá a na záver zlatej farby.

 „Golden Tuffet“  je nízko rastúca tuja (60 cm),  ktorá má oranžovo žlté ihličie podobné špagátu, v zime je žlté. Je odolná voči mrazu až do – 35°C.  Rastie  pomaly, ročný nárast je 6 cm. Vysádzať sa môže nielen do záhrady, ale aj na balkón či terasu do nádoby. Pôda by mala byť vlhkejšia s pH 6 až 8.
Tuja sa sadí na jar alebo na jeseň, jeseň je vhodnejšia z toho  dôvodu, že v tomto období je daždivejšie počasie. Uprednostňuje vápenatejšiu pôdu, príliš kyslý podklad znáša zle, je náchylnejšia na choroby. Veľmi utlačená pôda vedie k nadmernej vlhkosti a hoci tuja potrebuje vyššiu zálievku, nemala by stáť vo vlhku. Pri sadení sa môže pridať piesok a dobrá drenážna vrstva.

Borievky(Juniperus)
Borievky sú väčšinou poliehavé a majú ihličie všetkých možných farieb – od žltej, cez oranžovú, červenú a zelenú. Vytvárajú hustý koberec, vhodný ako výsadba pod stromy či k trvalkám, vyššie odrody vytvoria pekné záhony. Sú odrody, ktoré menia farbu ihličia počas roka a najkrajšiu majú v zime.

Plány s trvalkami

Plán 1
1. Ruža
(Rosa floribunda „Korresia)
2. Tavoľník japonský (Spiraea japonica)
3. Nátržník (Potentilla)
4. Jedlička kanadská (Abies „Conica“)
5. Borievka prostredná (Juniperus media „Old Gold“)
6. Jačmenica (Elymus)
Plán 2
1.  Borievka rozprestretá (Juniperus horizontalis"Glauca")
2.
Smrek biely (Picea glauca"Conica)
3. Borovica trpasličia (Pinus pumila"Clauca")
4. Agerát mexický (Ageratum boustonianum)
5.
Šalvia ohnivá (Salvia splendens)
6.
Aksamietnica rozložitá (Tagetes patula)
7.
Tuja východná (Thuja orientalis"Aurea Nana")
8.
Borievka čínska (Juniperus chinensis"Pfitzeriana Glauca")