Miesto na oddych

Nové trendy v záhradnom dizajne neobišli ani miesta, ktoré slúžia na oddych, ba hlavne tie. Majú byť útulné, nenáročné na údržbu a v prírodných farbách.
Ako začať plánovať?

1. Určiť si potreby
Plánovanie modernej terasy musí začať tým,  že si určíte priority a potreby – na čo bude terasa slúžiť, či k vám chodia často hostia, rodina, alebo má mať prvky wellnessu. Dôležitý je tiež štýl domu a okolia.
2. Spojiť interiér a exteriér
Súhra interiéru a exteriéru  rozhodne o celkovom účinku. Ak má predĺžená obývacia izba plávajúcu podlahu, má terasa drevenú dlažbu z trendového odolného dreva bankirai. Vedľa sedenia je vodopád, ktorý prechádza do bazéna. Drevo je kombinované s dlažbou v podobnom svetlejšom odtieni. Najčastejšími rastlinami v tejto oblasti záhrady sú  javor (Acer) a okrasné trávy.

Obr. 2 -Schody od terasy z dreva bankirai.
3. Využitie svetla
Moderná záhrada stavia na využití svetla. Správne cieleným využitím svetla získa záhrada na atraktivite. Na obrázkoch je možné vidieť rafinované zabudovanie svetiel – v noci je svetlo zasvietené, cez deň sa otočí a cez otvor prenikajú dnu svetelné  lúče.

Svetlá môžete dať k miestu na sedenie, osvetliť môžete aj záhon, strom, či oblasť grilu.

Kombinácia dreva a kameňa

V súčasnej záhrade sa využíva kombinácia dreva, kameňa a prvkov z ocele. Využíva sa prírodný kameň, biely štrk a novinkou v sortimente dreva a zároveň materiálom budúcnosti v trendových záhradách je resysta.
Spĺňa všetky technické a ekologické požiadavky zajtrajška. Je to trvalý materiál, ktorý sa ľahko udržiava a poskytuje tým nové možnosti použitia. Je to hybridný vystužený materiál, ktorý sa vyrába z 60% ryžových pliev, 22% kamennej soli a 18% minerálnych olejov. Je extrémne odolný voči povetermostným podmienkam, ako je slnko, dážď, sneh alebo slaná voda.
Je na nerozoznanie od tropického dreva, nevznikajú na ňom trhliny a keďže je odolný voči vode, používa sa ako podlaha hlavne  na miestach, kde je voda. Pri tomto materiáli nemajú šancu ani škodcovia a huby.

V trende ju rula a bridlica, ktoré majú tmavošedý povrch a čoraz viac sa dostávajú do popredia záujmu záhradných realizátorov. Používajú sa nielen na dlažbu na terasu, ale aj na chodníky a suché múry. Trendové sú aj plasty, ktoré vyzerajú ako prírodný materiál, sú však lacnejšie.  V stojatej vode sa používa aj sklená drť, čo má mimoriadne  efektné výsledky.
Obr. -Suchý múr, kde je použitá rula

Suchý múr na terase

Na suchý múr  na modernej terase môžete použiť duté betónové  kvádre , na ktorých povrch  nalepíte imitáciu kameňa. Nádoba sa vyloží štrkom a vysadí  suchomilnými rastlinami.

Bambus, trávy, javory..

..a okrem toho tvarvané dreviny a stále zelené dreviny sú častým hosťom na moderných terasách či v záhrade. Partnermi sú rastliny okrasné listom, ktoré sú osadené do štrku či kamienkov.  Platí pravidlo – menej je viac.

Obr. 1 - Veľký bonsaj z cezmíny (Ilex crenata) a vysoké hlinené nádoby
Obr.2 - Trávy sú vsadené v kameninových nádobách
Obr. 3 - Málo dominantných rastlín

Rozdelenie priestoru

 

Rozdelenie plochy záhrady je dôležitá časť pri realizácii. Jednotlivé plochy musia byť rozdelené tak, aby sa navzájom neprekrývali a aby vyniklo to, čo vyniknúť má. Používa sa sklo, bambusové tyče, gabióny alebo nízke betónové kvádre. Časti terasy môžu byť prepojené aj plochou z dlažby, trávnika a štrku. Pôsobí to efektne a trendovo.  Zaujímavou alternatívou sú tiež kruhy z betónu v trávniku, čo  opticky zväčší priestor a ak sú aj rôznych veľkostí, vytvára mozaiku.