Vodné steny

Čoraz častejšie môžete vidieť v moderných záhradách vodné steny, ktoré majú viacero funkcií a sú zároveň aj významným dekoračným prvkom.
Akú funkciu má vodná stena?
Vodné steny majú viacero funkcií – padajúca voda upokojuje dušu, prevlhčí  a ochladí vzduch a tiež  stena chráni pred nevítanými pohľadmi či predelí záhradu. Dodá tiež priestoru určitú exkluzivitu. Môžu byť aj sebestačné, teda nepotrebujú sieťovú prípojku.
Materiál
Vodné steny sú z rôznych materiálov – nehrdzavejúca oceľ, kameň, žula akrylát alebo sklo -  všetko závisí od  štýlu záhrady a finančných zdrojov.  Existuje tiež veľa tvarov, veľkostí a realizácie. Dôležité je elektrické napájanie a tiež vodotesné osvetlenie, ak má spĺňať dekoračný účel.

Ako na to
Na schéme je  kamenná vodná stena, ktorá je pokrytá bridlicou s hrúbkou  200 mm.
1 – Horná nerezová nádrž
2 – Potrubie
3 – Stena z betónových tvárnic
4 – Rezervoár vody s ponorným čerpadlom
5 – Nerezový kryt
6 – Obloženie z bridlice
7 – Vodopád
8 – Drevené obloženie

Voda steká kaskádovito cez kameň do nádrže, čerpadlo ju vytláča nahor. Voda, ktorá sa pohybuje, fascinuje pozorovateľa. Rovnomerne sa rinie zo steny a niekedy pripomína záclonu. Stena môže byť z kameňa, skla alebo plexiskla, môže stáť kolmo, alebo byť mierne naklonená, vtedy tečie voda ako potôčik. Voda sa čerpá z nádrže , padá dolu  znovu do nádrže. Hlavne steny z priesvitného materiálu, napríklad zo skla, sa kombinujú s LED svietidlami, aby sa dosiahol úplný farebný efekt. 

Tri možnosti

Sú tri možnosti  vybudovania vodnej steny. Najpoužívanejšie je voľne padajúca voda ako záclona. Je to  optická aj akustická  zvláštnosť.  Voda by mala byť v tomto prípade čistá, aby sa neupchali dýzy. 
Ďalšou je  vláknová stena, kde voda steká po priesvitných nylonových vláknach.  Táto stena je nenáročná na údržbu a strata striekajúcej vody je takmer nulová. Ak je stena vysoká, šetrí sa  miesto.
Tretia možnosť je vodná stena s padajúcim vodným filmom na položke, ktorá je zo skla, akrylu, ušľachtilej ocele alebo  prírodného kameňa. Voda nepadá, iba kvapká a striekanie je vylúčené. Táto vodná stena je tichá a nenáročná na údržbu.

Obr. 1 - Voda steká po dlaždiciach
Obr. 2 - Voda steká po nylonových vláknach

Postup

Bezproblémová je stena zo štruktúrovanej  kamennej dosky, ktorá má dobrú stabilitu, v opačnom prípade by sa musela vpredu a vzadu zafixovať  a zalepiť silikónom. Potom nasleduje mravenčia práca so stavaním steny. Do nádrže sa vloží čerpadlo a  pripojí sa naň hadica. Na ňu sa upevní ďalšia, ktorá sa nad vodnou stenou pozdĺžne rozreže, aby sa prečerpaná voda mohla rozdeliť  a nestriekala mimo. Upevnite hadicu napríklad koľajničkou na zadnej strane vodnej steny.
Ak ste sa nerozhodli pre príliš vysokú stenu,  bude stačiť stredová hadica, inak potrebujete na každej strane jednu.
Podľa veľkosti steny vyberáte aj vhodné čerpadlo. Ak je všetko hotové a upevnené, môžete naplniť nádrž.  Použite destilovanú vodu, aby sa zabránilo kalcifikácii vodnej steny.  Ak nemôžete regulovať čerpadlo,  zasvorkujte mierne hadicu, aby ste zmiernili rýchlosť vody.
Efekt zvýšite použitím LEd svetiel.

Vodná stena z prírodného kmeňa

Vodná stena z prírodného kameňa je pospájaná betónom. Hore je rúrka, ktorá má na vystupujúcej strane otvory, kam sa voda načerpá pomocou čerpadla. Za stenou je  jazierková fólia, aby sa voda nestrácala. Medzi kameňmi môžete vytvoriť priehlbiny, kam sa môžu vysadiť vlhkomilné rastliny.

2. Vodná stena z betónu

Stenu môžete modelovať aj z betónu, pričom vytvarujete priehlbiny a kopčeky. Betón sa najskôr natrie  lakom, aby sa do betónu nedostala voda. Táto stena sa môže použiť pre interiér aj exteriér. Nie je nutný prívod vody, iba prípojka na elektrinu kvôli čerpadlu.

3. Vodná stena zo skla

Vodné steny zo skla sú zaujímavé tým,  že môžete naň prilepiť rôzne motívy a ak ich nasvietite  LED svietidlami, vznikne nádherné scenéria. Sklo sa kombinuje buď s oceľou alebo hliníkom, ktorý je síce lacnejší, ale nemá takú životnosť. Táto stena je práve vhodná na rozdelenie plochy v záhrade, okrem toho prevlhčuje a čistí vzduch, pretože odoberá z neho prach.

Vodná stena na predelenie záhrady

Ak chcete niečo zvláštne z akustického i dekoratívneho a praktického hľadiska, môžete si priestor záhrady predeliť vodnou stenou zo stĺpikov. V nádrži je voda, ktorá sa priebežne čistí filtračným systémom. V stĺpoch sú schované štyri čerpadlá, ktoré  čerpajú vodu do horných hranolov. Celá stena je rozdelená do štyroch segmentov,  čo poskytuje možnosť separátne zapnúť každý segment. Rúry sa delia v každom segmente a vedú vodu na koniec segmentov do nádrže, kde sa voda „upokojí“ a tečie pomaly do dýzovej komory.  V každej komore sú viaceré predely, čo vyvoláva efekt, že sa vodná stena sťahuje ako záclona.

Vodné steny sú skutočnou pastvou pre oči, ak ich dobre premyslíte a vybudujete. Zatiaľ  sa v našich záhradách objavuje zriedkavo,  ale určite prenikne aj do našich končín.