Čemerica

Všetky A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Názov Slovenský: 
Čemerica
Názov Latinský: 
Helleborus
Názov Český: 
Čemeřice
Čemerica musí byť jednoducho v záhrade - tvrdia mnohí záhradníci. Sú trvalky, ktoré môžu stáť dlhé roky na tom istom mieste a čím dlhšie tam sú, tým sú krajšie. To je prípad čemerice.
Miesto
V záhrade jej vyberte polotienisté miesto. Nikdy ju nevysádzajte do tieňa pod dreviny, alebo iný extrém - na miesto, kam dopadajú priame slnečné lúče. Pôda by mala byť humózna s určitým obsahom vápnika a hliny, ktorá zásobuje vodu a rastlinu chladí pri prudkom slnečnom žiarení. Darí sa jej aj v inej pôde, predpokladom je, aby hodnota pH nebola tak nízka ako napríklad vo vresovcovej záhrade.
Kvitne od októbra do apríla. Je pekná v kombinácii so stále zelenými drevinami, cibuľovinami, s trvalkami, ako sú Hepatica, Oxalis, Carex umbrosa, Cyclamen. Keď rastliny nekvitnú, listy čemerice tvoria pekné pozadie záhonu. Táto rastlina sa môže pestovať aj v byte - je to pekná ozdoba počas vianočných sviatkov. Pretože je to však v prvom rade záhradná rastlina, nesmie byť veľmi dlho v teple a v byte jej vyberte tiež chladnejšiu miestnosť. Kedykoľvek ju môžete vysadiť do záhrady. Pekná je i ako výsadba na hroby - v črepníku alebo v ozdobnej miske.
Sadenie
Nájdite v záhrade polotienisté miesto. Jama by mala byť 2x tak široká, ako sú koreňové baly. Kvalitu pôdy vylepšite humusom. Ťažkú pôdu vylepšite humusom a pieskom, aby sa tu dlho nedržala voda. Ak je pôda nie alkalická, zvýšte hodnotu pH pridaním vápnika. To môžete docieliť aj pridaním škrupín z vajíčok. Po vysadení je dôležité rastlinu dobre poliať. Až do obdobia tvorby semienok ju treba výdatnejšie polievať. Dobré prevzdušnenie pôdy garantujú dážďovky. Aby sa tam dobre cítili, malo by byť okolo rastliny nastlané lístie. Nie je dobré pracovať v okolí koreňovej oblasti rýľom alebo hrabľami, aby sa nepoškodili podzemné časti a neoddelili semenáčiky.
Helleborus niger
Obdobie kvitnutia má od februára do apríla, môže však začať kvitnúť aj v novembri a skončiť v máji.
Choroby a škodcovia
V prvom rade, ak chcete predchádzať výskytu škodcov a chorôb, odstraňujte zožltnuté a hnedé listy. Z času na čas môžete objaviť na listových žilkách mínerku alebo na mladých semenáčikoch vošky, keď je rastlina na príliš suchom mieste. Počas chladnej zimy môžete zbadať myši, ako si pochutnávajú na pukoch rastliny. Dopĺňajú si tak cenné látky. Problematické je napadnutie koreňov škodcami. Prenikajú do koreňov a zabraňujú prijímanie vody a živín rastlinami. Rastliny pomaly rastú a sú oslabené, nakoniec hynú. Rastlina sa nedá zachrániť, ale toto ohrozenie je našťastie zriedkavé. Oveľa horšie je poškodenie rastliny hubovými chorobami. Tieto sa prejavia nielen na nepeknom vzhľade rastliny, ale vedú i k jej uhynutiu. Ak rastliny zaostávajú v kvitnutí, je dôvodom nedostatok vápnika. Roztrúste vápno, alebo už spomínané pomrvené škrupiny z vajíčok.
Ak sa na vašich čemericiach objavia hnedo - čierne fľaky, ktoré sa ťahajú od okrajov do stredu, ide o chorobu spôsobenú hubou Coniothyrium hellebori. Odrežte napadnuté listy, aby sa choroba nešírila a pridajte hnojivo. Na zvyšnú časť rastliny použite fungicíd. Príčinou výskytu býva často nesprávne miesto, nízka hodnota pH alebo nadmerné zásobovanie rastliny dusíkom. Ak nájdete na kvetoch čierne guľôčky, ide o vošky. Z nich sa na jar vyliahnu larvy. Odrežte vetvičky, na ktorých sa držia vajíčka, alebo ich umyte kefkou pomocou mazľavého mydla.
Čo o čemerici hovoria dejiny?
Je známa pod názvom „Kristova ruža", ktorá kvitne počas Vianoc. Pred mnohými rokmi žil knieža so svojou ženou Helgou a so synom a kniežaťom, Helginým otcom. Mali pobožnú pestúnku, ktorá jej často rozprávala o Ježišovi. Koniec roka sa blížil a vonku zúrili búrky a metelice. Helgin otec, ktorý nebol zbožný, prehovoril nahnevane k Bohu: „Otče, zajtra sú Vianoce. Nepáči sa mi, že hovoríš stále o láske nepriateľov a zmierení. V našej ríši platí, že čím silnejší panovník, tým slabší sluha. Kráľ bez zbrane a ozdoby, o ktorom sa málo vie, nemá u nás cenu." Doložil, že aby sa zohol pred Bohom a kľačal na kolenách, to by musela v snehu vyrásť ruža. Helgu mrzeli slová otca, šla do hory, kľakla si a prosila Boha, aby urobil zázrak a vytvoril ružu v snehu, aby sa zrušila kliatba. Ráno, 25. decembra, sa pod Helginým oknom objavilo mnoho krásnych ruží. Pýcha Helginho otca sa rozpustila ako sneh, kľakol na kolená, Helga ovinula ruku okolo jeho ramena a ticho povedala: „Krisova ruža, otec."
Rozmnožovanie
Čemerica sa rozmnožuje semenami alebo delením. Delenie je jednoduché - Rastlina sa vyhrabe, koreň sa rozdelí rýľom a jednotlivé časti sa opäť vysadia. Ak ju nechcete rozmnožovať, pokojne môže byť bez delenia na jednom mieste dlhú dobu.
Semienka čemerice sa vysejú von alebo do črepníka. Klíčia na chlade, to znamená, že pred klíčením musia byť nejakú dobu na chlade. Najlepšie klíčia v ťažkej a hlinitej pôde. Na jar sa vyvinú mladé rastlinky.
Semienka sa zberajú vtedy, keď rastlina začína kvitnúť.