Cyklámen

Všetky A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Názov Slovenský: 
Cyklámen
Názov Latinský: 
Cyclamen persicum
Názov Český: 
Brambořík
Je to nenáročná, krásna a spoľahlivá izbová rastlina. Podmienky správneho pestovania by sa dali zhrnúť do jedného slova - chlad. Cíti sa lepšie v chladnej spálni než vo vykúrenej obývacej izbe. Od mája môže byť rastlina vonku, nezabudnite však ani tu na zálievku. Pred prvými mrazmi postavte cyklámen na vzdušné, chladné a svetlé miesto.Ide o hľuznatú rastlinu, jednu z najvďačnejších izbových rastlín.
Substrát
Sadí sa do bežného substrátu, do ktorého sa môže primiešať trochu piesku.
Výživa
Hnojiť sa začne koncom leta - 1x týždenne. Práve v tomto období ju presaďte.
Zálievka
Kvitnúcu rastlinu je treba polievať mäkkou vodou izbovej teploty. Ak máte pod črepníkom tanierik, postavte črepník na štrk, aby nehnili korene. Nadbytočnú vodu vždy vylejte. Nestriekajte na listy, pretože vzniknú nepekné fľaky. Po odkvitnutí sa polieva menej, aby listy pomaly uschli. Po období kľudu hľuzu vyberte a zasaďte. Opäť zvýšte zálievku a pridajte hnojivo.
Rozmnožovanie
U starších rastlín počas obdobia kľudu rozdeľte hľuzy. V januári/februári môžete rastlinu rozmnožiť výsevom. Pri 16 - 20°C to môže trvať 4 - 6 týždňov, kým sa objavia semenáčiky.
Choroby a škodcovia
Ak stojí rastlina v zime na teplom mieste, žltnú listy a puky. Ak stojí na chladnom ale príliš vlhkom, môže ju ohroziť pleseň. Ak sú v substráte huby, začne rastlina vädnúť. V tomto prípade sa jej musíte vzdať. Príčinou býva nadmerná zálievka.