Dracéna

Všetky A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Názov Slovenský: 
Dracéna
Názov Latinský: 
(Dracaena)
Názov Český: 
Dračinec
Je to pomerne známa izbová rastlinka, ktorá nie je náročná na pestovanie. Má však mnoho druhov a odrôd a pri správnej starostlivosti môže narásť do úctyhodnej výšky a byť skutočne ozdobou interiéru.
Dracéna nie je rastlina, ktorá zvlášť musí mať veľa svetla. Naopak, reaguje spálením listov na priame slnečné lúče. Mala by mať slnečné miesto, ale zvykať si musí pomaly. Druhy a odrody, ktoré majú panašované listy, musia byť na svetlom mieste, tie s tmavými listami môžu byť a v rohu izby. Môže sa ľubovoľne otáčať, pretože jej špice listov sa klonia vždy smerom k svetlu. Je to robustná rastlina, preto vydrží aj to, čo mnohé zelené rastliny ohrozuje. Nevadí jej ani dlhšie obdobie suchší substrát. Stačí, ak udržiavate substrát vlhkejší (nesmie byť v miske pod črepníkom voda) a v období vegetácie sa pridá každý týždeň hnojivo na zelené rastliny a dracéna vyzerá zdravo a pekne. V zime sa výživa obmedzí alebo úplne zastaví, keď je rastlina na chladnejšom mieste (16°C). Ak sa pestuje na teplejšom mieste aj v zime, pridáva sa i v tomto období každých šesť týždňov hnojivo. Nemala by sa pestovať pri teplote nižšej ako 15°C. Ak je v miestnosti príliš suchý vzduch, uschýnajú konce listov.

Strihanie a rozmnožovanie
Dracéna sa strihá vtedy, keď je už veľká a zároveň ju môžete rozmnožovať vrcholovými odrezkami. Strihá sa i vtedy, ak je kmeň bez listov. Ak ide o mladú rastlinku, väčšinou sa rozvetví na obe strany, staršie rastliny občas vytvoria iba jeden výhonok. Odoberať môžete kmienikové aj vrcholové odrezky.
Postup
Odoberať vrcholový odrezok môžete po celý rok. Použije sa ostrý nôž, ktorý sa pred rezaním dezinfikuje. Na zakorenenie potrebujete odrezok asi 20 - 30 cm dlhý. Koniec kmienika sa musí potrieť voskom, aby nepreschol. Trošku sa po zrezaní nechá preschnúť aj vrchol kmienikového odrezku. Na deň sa položí pohár alebo fólia s otvormi, aby sa zabezpečila dostatočná vlhkosť vzduchu a tiež to podporuje tvorbu viacerých výhonkov.
Choroby a škodcovia
Typickým príznakom suchého vzduchu v zime sú už spomínané hnedé špice listov. Tak isto sa to prejaví pri suchom vzduchu počas obdobia horúčav. Rastlinu treba postrekovať, prípadne dať odparovač na ústredné kúrenie.
Vlnatky
Sú to pomerne veľkí škodcovia, bielej farby a vyzerajú ako chumáčiky vlny. Vyciciavajú tkanivo listov.

Plesňový filc na povrchu substrátu


Objaví sa väčšinou na substráte, ktorý má vysoký obsah rašeliny, ktorá tvorí príliš veľa vlhkosti. Je to skôr kozmetická chyba, rastline to neškodí. Túto vrstvu môžete jednoducho zoškrabať lyžičkou. Je potrebné menej polievať alebo jednoducho rastlinu presadiť.

Roztočce


Na listoch sa objaví pavučina a mnoho malých bodiek. Škodcov treba zozbierať, listy opláchnuť a postriekať roztokom z mazľavého mydla. Môžete rastlinu zabaliť do fólie, ponoriť ju „dolu hlavou" do vedra z roztokom prípravku na riad a proces zopakovať viackrát. Roztočce majú rady teplo a sucho, nie „vodný kúpeľ".

Hnilé korene


Zálievka je veľmi dôležitá - ak rastlinu príliš polievate, ohrozuje ju hniloba listov či koreňov. Na obrázku je výsledok nadmernej zálievky, ktorá poškodila korene rastliny.

 

Pri správnej starostlivosti môžu vaše rastliny vyzerať takto