Hortenzia

Všetky A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Názov Slovenský: 
Hortenzia
Názov Latinský: 
Hydrangea
Názov Český: 
Hortenzie
Hortenzie sú dreviny, ktoré zhadzujú na zimu listy, ale sú i odrody, ktoré sú stále zelené. Vysádzajú sa často s rododendronmi a azalkami, pretože majú podobné nároky na pestovanie, ale hortenzie nie sú tak náročné. Keď odkvitnú rododendrony, začínajú kvitnúť hortenzie. Či má kvet modrú alebo červenú farbu, to ovplyvní hodnota pH pôdy. Biele odrody sú stále biele, nezávisle od hodnoty pH. Netreba sa čudovať, ak kúpite modrú hortenziu a začne kvitnúť na ružovo alebo naopak. Ak chcete inú farbu, pridajte rašelinu alebo vápnik.

Miesto
Vysádza sa do kyprej pôdy bohatej na živiny, na slnečné až polotienisté miesto chránené pred studeným vetrom.
Starostlivosť

Nie sú náročné na starostlivosť. Na jar sa mulčuje kompostom a hnojí, hnojivo sa pridáva od jari do jesene každých 14 dní, ak je rastlina zasadená v črepníku. V zime sa môže pred mrazom chrániť vetvičkami. Polieva sa tak, aby bola pôda vždy mierne vlhká. Koreňové baly by nemali preschnúť, inak rastlina vädne.

Rozmnožovanie
Rastlina sa rozmnožuje vrcholovými odrezkami, ktoré sa vložia výsevného substrátu, do ktorého pridáte piesok a rašelinu. Na jar musia stáť odrezky na chladnom a polotienistom mieste.


Strihanie

Pre každý druh platia iné pravidlá. Hortezia veľkolistá (Hydrangea macrophylla) sa strihá mierne- odstraňujú sa iba staré odkvitnuté a suché kvety. Najvhodnejším obdobím je jar potom, čo sa začnú vytvárať nové výhonky. Nožnice sa priložia tesne nad nasledujúci pár očiek. Staré zdrevnatené výhonky bez listov z poslednej jari musia zostať - na nich sa tvoria kvety. Výnimku tvorí staré a zmrznuté drevo, na ktorom už nevznikajú nové výhonky - toto sa zreže až po zelený nový výhonok. Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) sa môže strihať 10 cm nad pôdou. Ak to nie je potrebné, stačí odstrániť tenké vetvičky a pevné skrátiť o polovicu. Hortenzia stromčekovitá (Hydrangea arborescens ) sa môže zostrihať každý rok tesne nad pôdou - potom tvorí mnoho kvetov. Hydreangea hybr. Tvorí kvety na jeseň, a preto sa nesmie na jar strihať.

Obr. 4 - Hydrangea paniculata sa nemusí radikálne strihať - stačí odstrániť tenké vetvičky a pevné skrátiť o polovicu.

Hortenzia popínavá (Hydrangea petiolaris)

Táto hortenzia má úponky, pomocou ktorých sa šplhá do výšok.- nie až tak, ako je to u iných popínavých drevín. Je vhodná aj ako pôdopokryvná rastlina. Pekné lesklé listy má do apríla do konca októbra a niekedy aj v novembri. Kvitne v júni/júli. Od októbra majú listy žlté sfarbenie. Rastlina je aj v zime atraktívna, pretože výhonky sú hrčovité a majú červeno - hnedú farbu. V prvých rokoch rastie pomaly. Uprednostňuje polotieň až tieň. Pôda by mala byť humózna, kyslá až neutrálna, v každom prípade vlhkejšia. Rastlina neznáša vápnik a utlačenie pôdy.
V období vegetácie sa pridáva každých 14 dní hnojivo. Výživa sa zastaví koncom augusta. Polieva sa výhradne mäkkou vodou.
Strihanie
Strihá sa na ja, čo podporí rozvetvenie výhonkov, nie kvitnutie. Táto hortenzia kvitne po niekoľkých rokoch a má na rozdiel od ostatných iba biele kvety.
Rastlina potrebuje podperu a je odolná voči zime. V roku, kedy bola vysadená, potrebuje však ochranu pred mrazom y ihličia.
Je vhodná aj ako črepníková rastlina. V tom prípade však treba dať pozor na výdatnejšiu zálievku, substrát nesmie úplne preschnúť.
Rozmnožovanie
Popínavá hortenzia sa rozmnožuje delením alebo odrezkami z bočných výhonkov. Nesmú mať puky a zostať musia iba horné dva listy. Je možné ju rozmnožiť aj odnožami.

Ak chcete pokryť plot, vzdialenosti medzi rastlinami sú jeden meter.
Rozmnožovanie odrezkami

Na jar až do začiatku leta môžete odoberať drevnaté odrezky z nového nárastu s minimálne štyrmi očkami alebo dvoma listami - rozhodne nesmie mať kvety. Odstráňte listy v spodnej časti - to zníži odparovanie vody. Vložte koniec do zakoreňovacieho hormónu a odrezky vložte do zmesi perlitu, rašeliny a machu. Nádobu postavte na miesto chránené pred slnečnými lúčmi a zabezpečte dostatočnú vlhkosť vzduchu (napríklad pomocou fólie s otvormi). Keď sa vytvoria korienky, presadia sa semenáčiky do väčších nádob.


Rozmnožovanie odnožami

Použijú sa mladé výhonky so vzduchovými koreňmi, ktoré sú ohybné. Naklonia sa k zemi a asi 25 cm od konca výhonku sa pritlačia k zemi. Na mieste dotyku sa odstránia listy a výhonok sa nareže v tomto mieste, aby sa tam skôr vytvorili korienky. Rez by mal byť dlhý asi 1 - 2cm. Vykopte jamu a vyplňte ju asi do polovice zeminou. Pritlačte sem narezaný výhonok tak, aby smeroval v pravom uhle nahor. Upevnite ho drôtom. Miesto vyplňte zeminou a dôkladne polejte. Táto plocha sa udržiava stále vlhká. .V nasledujúcom roku sa môžu ukázať prvé výhonky. Po roku sa vytvorí dostatočné množstvo koreňov a odnože oddelíte od materskej rastliny nožnicami. Potom ich vysadíte.