Mazus reptans

Všetky A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Rastlina mesiaca - september 2013

Názov Latinský: 
Mazus reptans

Čarovná trvalka, skalnička, s fialovými alebo bielymi kvetmi, ktorá pokryje aj nepekné plochy, by nemala chýbať v žiadnej záhrade. Pochádza z Himalájí a plní aj úlohu trávneho koberca.

Zaujímavá je aj v škárach medzi kameňmi či dlažbou, v suchých múroch, ako výsadba pod stromy.
Ideálne miesto
Je vhodná na polotienisté až slnečné miesto. Uprednostňuje  vápnitú a priepustnú pôdu, ktorá zabezpečí prežitie rastliny aj počas obdobia sucha. Na slnečných a suchých miestach sa urobí val na zalievanie.
Vysádzanie
Vysádza sa na jar alebo na jeseň vo vzdialenostiach 20 cm. Po vysadení sa polieva v pravidelných intervaloch  - dôležité je to hlavne na jeseň, aby v zime nepadla za obeť mrazom. Ak má rastlina nepekné alebo žlté miesta, zostrihá sa – dôvodom je nekontrolovaná vlhkosť alebo hlodavce.
Výživa
Tejto rastline stačí výživa jedenkrát ročne na jar. Použiť by sa malo viaczložkové hnojivo na podporu kvitnutia.

Príprava potomstva
Trvalka sa môže na konci leta alebo na jar deliť. Časť sa oddelí pomocou rýľa a vysadí do tej istej hĺbky, ako bola predtým. Potom sa pravidelne polieva.
Kombinácie
Mazus  je pekný aj ako solitér, môže sa však kombinovať s inými trvalkami – s alchemilkou (Alchemilla), lomikameňom (Saxifraga) alebo s Trávničkou prímorskou (Armeria maritima).