Netýkavka

Všetky A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Názov Slovenský: 
Netýkavka
Názov Latinský: 
Impatiens
Názov Český: 
Netýkavka

Kvitnúce more na vašom balkóne

Rastlina, ktorá pochádza z východnej Afriky, vytvorí na vašom balkóne v letných mesiacoch skutočné kvitnúce more. Je nenáročná na pestovanie a ak poznáte jej nároky na pôdu, závlahu a výživu, odvďačí sa vám pestrou dúhou na balkóne či v záhrade.

Do pestovateľskej nádoby, ktorá má zabezpečený odvod nadbytočnej vody, nasypte priepustný substrát. Vyberte jej polotienisté až tienisté miesto chránené pred vetrom. Ak máte slnečný balkón a nechcete sa týchto rastlín vzdať, musíte jej vytvoriť tieň. Polievajte ju tak, aby substrát nebol suchý. V období rastu, teda od marca do septembra, potrebuje dennú zálievku. V lete jej musíte pridať do zálievky aspoň 1x týždenne viaczložkové hnojivo na podporu kvitnutia. Hnojivo by malo mať vyšší obsah fosforu a draslíka. Pri nadmernom obsahu dusíka rastlina hnije. Kvitne až do neskorej jesene, no je dôležité mať na zreteli, že nesmie byť vonku vtedy, keď sú nočné mrazy nižšie ako 10°C, pretože to môže spôsobiť značné škody na rastline. Napriek tomu, že je to trvalka, môžete si pripraviť potomstvo dvoma spôsobmi – odrezkami a semenami od jari do jesene. Semená netýkavky sú už dnes bežným artiklom v záhradníckych predajniach. Ešte i v mesiaci apríl ich môžete vysievať. Na substrát vo výsevnej nádobe rozložíte semienka, ktoré nesmiete zakrývať, pretože klíčia na svetle. Zabezpečte im teplotu 18-22°C. Vyklíčiť by mali asi po 20 dňoch. Potom ich pikírujte a presaďte do črepníka (priemer 9/10cm). Ďalej sa pestujú pri teplote 16°C a po zakorenení pri teplote 12-15°C. Kvety by sa mali objaviť 6 týždňov po výseve. Netýkavka prezimuje na svetlom mieste pri teplote okolo 15°C. Pri nízkych teplotách jej opadávajú listy a nekvitne. V zime neznáša prevlhčený substrát. Od februára do marca v ďalšom roku ju zostrihajte.
Vďaka pestrej palete farieb netýkavky je možné vytvárať nádherné kombinácie. Ak sa raz dotknete netýkaviek a necháte sa uniesť ich očarujúcimi kvetmi, nikdy sa ich už nevzdáte.