Tradeskancia bledá

Všetky A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Rastlina mesiaca - júl 2011

Názov Latinský: 
Tradescantia pallida
Je to nenáročná izbová rastlina nazývaná aj červený list. Má zamatové listy, ktoré sú posiate jemnými chĺpkami. Vyzerá pekne hlavne vtedy, keď na ňu zasvieti slnko. Na nesprávnom mieste sa však červená až fialová mení na zelenú. Ja kvety majú ružový lesk. Mladá rastlinka rastie vzpriamene, neskôr sa výhonky predlžujú a prevísajú cez okraj črepníka, preto sa najčastejšie pestuje v závesných nádobách. Staršie rastliny už nevyzerajú tak pekne, preto je dobré postarať sa o potomstvo. Miesto
Vyberte jej svetlé miesto, najlepšie pri južnom okne - iba tak sa zachová farba listov. Na teplotu nemá rastlina žiadne zvláštne nároky, môže prezimovať v teplej izbe alebo - v ideálnom prípade môže byť priestor chladnejší.
Starostlivosť
Čo sa týka starostlivosti, je treba so všetkým trošku šetriť. Nepolievať veľa, hlavne v zime. Nehnojiť nadmerne - počas rastového obdobia každých 14 dní polovicu uvedeného množstva. Ak jej doprajete veľa výživy, zmení sa nádherná fialová na zelenú. Na jar sa presádza do bežného substrátu na zelené rastliny.
Rozmnožovanie
Dá sa rozmnožovať bez problémov odrezkami. Potrebujete asi 10 cm dlhé koncové odrezky, ktoré sa nechajú dva dni preschnúť, potom sa vložia do zmesi vlhkej rašeliny a piesku, najlepšie viaceré spolu do jedného črepníka. Najvhodnejší čas je jar, možné je to však aj celé leto.
Choroby a škodcovia
Ak stratí rastlina farbu listov, je to znak toho, že stojí na tmavom mieste alebo má veľa hnojiva. Fľaky na listoch vznikajú pri zálievke - voda nesmie stekať na listy. Štítničky môžu rastlinu ohroziť vtedy, keď je nízka vlhkosť vzduchu.