Kala

petulaPPPV
Obrázok používateľa petulaPPPV
Offline
Zaragistrovaný: 01.07.2011

Dobrý deň, nedávno som dostala tmavo fialovú. chcela by som niekoho požiadať o pomoc pri pestovaní tohto kvetu. Ďakujem

Pavel Trikický (bez overenia)
Obrázok používateľa Pavel Trikický
Zaragistrovaný: neregistrovaný
Kala, (Zantedeschia)

Kala je veľmi známa rastlina, ktorá sa bohužiaľ v domácich podmienkach pestuje málo.

Botanický názov:
Zantedeschia aethiopica, Zantedeschia elliottiana, Zantedeschia rehmannii.

OPIS:
Existuje v rôznych farbách. U medzidruhových hybridov sa vyskytuje aj farba krémová, ružové odtiene sú vďaka úsiliu šľachtiteľov až do odtieňov karmínových a fialových. Pri nedostatočnom osvetlení farba bledne. Tiež však za príliš jasného svetla sa nedá dosiahnuť tak sýte žlté alebo ružové farby. U všetkých druhov bez výnimky sa po opeľovanie farba kvetov mení na zelenú a počiatočná biela alebo ružová zaniká. Dekoratívne sú aj listy. Majú dlhé stonky šípového tvaru. Do výsadby možno hľuzy nejakú dobu uchovávať v chladničke, tam kde uchovávame ovocie a zeleninu. V marci, najneskôr v apríli, sa musí vysadiť. Kala zle snáša malú nádobu. Z nenápadnej hľuzy vyrastá celý trs 50 cm listov. Ak je kvetináč malý, je možné, že kala nevykvitne. Akonáhle sa objavia zelené listy, začnite ju rosiť, inak začnú ich končeky osychat. Môže to oddialit aj kvitnutie. Akonáhle sa objavia prvé listy, môžeme začať prihnojovat hnojivami. Na začiatku sezóny potrebuje kala hlavne dusíkaté a pri kvitnutia fosfátová a draselné hnojivá. Doba kvitnutia kaly nie je dlhé, asi jeden mesiac. Kvet sa spravidla objaví iba na jednom stonky, pri dobrom zaobchádzaní na dvoch. Po odkvitnutí zálievku ihneď obmedzíme. Listy musia zvadnúť samy. Potom vykopte hľúzy, očistite ju od starých suchých listov a vložte do chladničky, zasype suchým pieskom alebo suchou rašelinou. Hľuzy je lepšie opatrne lámať ako rezať pri delení... Niekedy sa pri presádzanie samy rozlamují a ich kusy zostávajú v pôde. Po období pokoja (ak sa pôda opätovne používa) vyrastajú malé kaly na najmenej očakávaných miestach. Malý kúsok hľuzy s jedným stonkom pokvitne ďalší rok znova, ak sa s ním bude dobre zaobchádzať.

PÔVOD:
Centrálna Afrika.

UMIESTNENIE:
Výslnie aj polotieň.

Polievanie, Hnojenie:
Akonáhle sa objavia prvé listy, môžeme začať prihnojovat hnojivami. Na začiatku sezóny potrebuje kala hlavne dusíkaté a pri kvitnutia fosfátová a draselné hnojivá. Zálievku po odkvitnutí ihneď obmedzíme.

ROZMNOŽOVANIE:
Hľuzy je lepšie opatrne lámať. Niekedy sa pri presádzanie samy rozlamují a ich kusy zostávajú v pôde. Po období pokoja, vyrastajú malé kaly.

Škodcov, choroby:
Vošky a sviluška, ak kalu necháme prezimovať v príliš teplom prostredí.

petulaPPPV
Obrázok používateľa petulaPPPV
Offline
Zaragistrovaný: 01.07.2011
Predmet ...

Dakujem

Hosť (bez overenia)
Obrázok používateľa Pavel Trikický
Zaragistrovaný: neregistrovaný
RE:

Dobry den, ja by som sa tiez chcela spytat na kalie. Asi pred dvoma tyzdnami som dostala v crepniku kaliu. Momentalne jej odkvitaju kvety, ale zacali jej tiez zltnut listy a neviem cim to je. Je v izbe na severnej strane, nie je na priamom svetle, ale v izbe je dost teplo cca. 26 stupnov, mozno aj viac. Priebezne ju zalievam. Tak mi, prosim, poradte co s nou. A ked ju zalievam, mam jej nechavat vodu aj v miske?

Poslať nový komentár

Prilož súbory k tomuto komentár
Zmeny vykonané na prílohách nie sú uskutočnené dokiaľ neuložíte tento príspevok. Súbory musia byť menšie ako 1 MB a mať jednu z nasledovných prípon: png jpg.
CAPTCHA
Táto jednoduchá otázka nám pomôže identifikovať či ste človek alebo iba spamový robot.
Vpíšte odpoveď do textového poľa.