levandula

Gitka1
Obrázok používateľa Anonym
Zaragistrovaný: neregistrovaný

Poradí mi niekto čo urobiť teraz na jar s levandulou, ktorú mám v záhradke, chcem ju presadiť k ružiam a neviem, či ju treba ostrihať a vôbec ako sa pestuje levandula ako okrasná rastlinka. Vopred dakujem za rady!!

Už sa všetci tešíme na jar!:)
Gitka

Engo s.r.o, Trnava (bez overenia)
Obrázok používateľa Anonym
Zaragistrovaný: neregistrovaný
Re: levandula

Väčšina druhov levandule sú stále zelené malé kry, ktoré viac alebo menej drevnatejú. Vysádzajú sa na slnečné miesto. Pôdy by mala byť kyprá, to znamená skôr piesčitá a s vyšším obsahom vápnika. Darí sa jej však i v bežnej pôde, rozhodne by však nemalo ísť o vlhkú pôdu, pretože nadmerná vlhkosť rastline škodí. Mala by sa pravidelne strihať, aby na báze príliš nezdrevnatela. Iba tak zostane dlho vitálna a bude bohato kvitnúť. Prvý rez sa môže urobiť hneď po odkvitnutí rastliny – odstránia sa odkvitnuté výhonky. Radikálnejší rez je na jar - na začiatku obdobia rastu. Rastlina sa radikálne zreže do dreva a opäť vytvorí nové výhonky. Nepotrebuje žiadnu inú starostlivosť. Nie sú nutné ani dávky hnojiva.

Myslím, že sa skutočne všetci nevieme dočkať prvých dotykov jarného slniečka. Želám Vám, aby ste nemuseli dlho čaka - želám peknú a skorú jar.
Hana Tandlmajerová, šéfredaktorka časopisu Kvety a záhrada

Palo (bez overenia)
Obrázok používateľa Anonym
Zaragistrovaný: neregistrovaný
Re: levandula

ešte jedna poznámka k levanduli: keď ostriháte kvety aj so stonkami hneď na začiatku kvitnutia, zväzky takýchto kvietkov sú dekoratívne a pekne voňajú aj sušené a rastlinka zakvitne ešte raz, je to tiež šanca rastlinku vyformovať do požadovaného tvaru

veľa dobrodružstva s rastlinkami praje Palo

Jamajka (bez overenia)
Obrázok používateľa Anonym
Zaragistrovaný: neregistrovaný
Re: levandula

Este by som dodala, ze s presadzanim nie su ziadne problemy. Mozete bud rozdelit trs, alebo ak ju chcete len namnozit, levandula vyhana po stranach z rozptylenych korenov dcerske rastlinky. Je to skutocny nezmar. Ja mam v zahradke skor problem ju spacifikovat. Oblubite si ju. Je pekna aj na aranzovanie kytic.

Katka (bez overenia)
Obrázok používateľa Anonym
Zaragistrovaný: neregistrovaný
Re: Re: levandula

Veľmi ma zaujala ja vami diskutovaná téma ohľadom pestovania levandule. Ja mám na balkóne levandulu. Skúsim ju podľa vašej rady orezať. Už viac rokov skúšam túto kvetinu pestovať, ale po prezimovaní mi už neožíva. Ako pestovať levandulu a aký druh na balkóne?
Ďakujem za rady vopred.
Katka.

Poslať nový komentár

Prilož súbory k tomuto komentár
Zmeny vykonané na prílohách nie sú uskutočnené dokiaľ neuložíte tento príspevok. Súbory musia byť menšie ako 1 MB a mať jednu z nasledovných prípon: png jpg.
CAPTCHA
Táto jednoduchá otázka nám pomôže identifikovať či ste človek alebo iba spamový robot.
Vpíšte odpoveď do textového poľa.